Mercedes-Benz Vito ve V-Serisi 2024 için hazırlandı

Elektriklenme, teknoloji ve şıklaşma rekabetinde sıra orta sınıf hafif ticari araçlara geldi. 2024 yılında yollara çıkacak yeni MPV’ler üst yapıcıların işini elinden alabilir. Mercedes-Benz ve Ford gibi Avrupa’nın en önemli hafif ticari araç üreticilerinin son gelişmeleri teknoloji ve tasarımın boyut atlayacağını gösteriyor. Geçtiğimiz hafta Mercedes-Benz’in Almanya’da düzenlenen bir etkinliğine katıldım. Burada markanın hafif ticari ve MPV tarzı 2024 modellerinin teknolojilerini, tasarımlarını ve bağlanabilirliklerini (connectivity) yakından inceledim.

Mercedes-Benz hafif ticari ailesinin premium üyesi V-Class
Mercedes-Benz hafif ticari aliseni e2024 yılında V Class premium MPV olarak katılıyor.

Mercedes-Benz Hafif Ticari Araçlar için yeni lüks stratejisine geçiyor. Yani otomobillerinde gerçekleştirdiği teknoloji, konfor ve tasarım değişimini; EQV, V-Serisi, eVito ve Vito’ya aktarıyor. Bu stratejik değişimin 2026’dan itibaren modüler ve ölçeklenebilir Hafif Ticari Araçlar (Van) Elektrik Mimarisinin (VAN.EA) devreye girmesiyle tam olarak uygulanması amaçlanıyor. Hem bireysel hem de ticari modellerde, elektrikli ticari araçların 2030 yılına kadar toplam portföyün yüzde 50’den fazlasını oluşturması bekleniyor.

2024’de yola çıkacak günvel V ailesi, 2026 yılında yeni tam elektrikli VAN.EA mimarisi ile üretilecek.

Öncelikle şunu belirteyim, Mercedes-Benz 2024 yılında orta sınıf hafif ticari araçlar alanında başta Vito olmak üzere çok ciddi yenilenme operasyonunda sona yaklaşmış durumda. Vito, eVito, EQV ve yepyeni V Class neredeyse hazır. Ama bu yenilenmenin devamı 2026 yılında devreye girecek yeni hafif ticari araçlar elektrikli mimarisi (VAN.EA) ile altyapıda da zirveye ulaşacak.

Mercedes-Benz V Serisi AMG ile ABD’ye de gidecek.

Türkiye’de ne zaman satılacaklar

Yenilenen orta sınıf hafif ticari Mercedes ailesinin Türkiye’ye gelişi 2024 yılını bulacak. Elektrikli versiyonların getirilip getirilmeyeceği ise henüz kararlaştırılmış değil.

Türkiye’de özellikle lüks taksi ulaşımında çok kullanılan Vito yenilenmenin odağında. Ayrıca tamamen yeni yaratılan V Serisi ile S Serisi ayarında MPV üretilmiş. Yeni bir nevi Avrupa’ya yeni gerecek Lexus LM için Mercedes hemen yeni oyuncusunu hazırlıyor.

İşte yenilenen Vito

Mercedes-Benz Vito, eVito, EQV ve V-Serisi ile premium hafif ticari araç segmentini domine etmek istiyor. Bu nedenle araçlarının özel ve ticari amaçlı kullanımlarına yönelik özelliklerini geliştirdi. Konfor, güvenlik ve işlevsellik ise daha üst boyuta çıkarıldı. Marka bütün bunları yaparken de akıllı dijital ağdaki Plus teknolojisinden yararlandığını açıkladı.

Mercedes-Benz Vito 2024’de neler var

EQV için AVANTGARDE donanımlı V-Serisi dört farklı versiyonla sunuluyor: Giriş seviyesi, STYLE ve AVANTGARDE ile EXCLUSIVE lüks. Ayrıca AMG Line ve Night paketi (V-Serisi için), dış ve iç mekân için EQV tasarım paketi gibi isteğe bağlı tasarım paketleri de yer alıyor. Öte yandan, seride Tourer, Panelvan ve Mixto modellerinde Vito ve eVito da yer alıyor. Vito modelleri, BASE, PRO ve SELECT donanımları ile kişisel ihtiyaçlara göre de uyarlanabiliyor.

S Class tadında Mercedes-Benz V Serisi

Yeni V Serisi’nde farlar, krom çerçeveli, yere yaklaştırılmış radyatör ızgarası ve plaka büyük siyah parlak bir yüzeye oturuyor. Bu yeni tasarım, özel bir duruşa işaret ederken iki araca da farklı bir hava katıyor. Yeni EQV, üç boyutlu derinlik görünümlü ve ortasında Mercedes yıldızı bulunan çift renkli çıtaya sahip.

Yeni V-Serisi temel model ve STYLE’da, yıldız desenli bir radyatör ızgarası, krom uçlu iki çıta ve merkezi bir yıldız bulunuyor.

V-Serisi AVANTGARDE ve AMG Line paketli V-Serisi’nde yıldız deseni parlak krom bir görünümde kullanılıyor. En üst donanım olan V-Serisi EXCLUSIVE, ön ızgaraya kat kat yerleştirilmiş beş krom kaplamalı çift panjur ile statü gösterisinde daha da kararlı.

Mercedes-Benz V Serisi AMG ile ABD’ye de gidecek.

AMG Line paketli V-Serisi ayrıca krom yükleme kenarı korumalı bir arka tampona sahip. Geliştirilmiş görünüm, 17, 18 ve 19 inç ebatlarında, aerodinamik olarak üst seviyeye getirilmiş bir tasarıma ve beş yeni renge sahip hafif alaşım jantlarla tamamlanıyor.

Yeni dış görünümleriyle Vito ve eVito

Yeni tasarlanan radyatör ızgarası ve yeni ön tamponlar ile Vito ve eVito daha modern, güçlü ve dinamik gözüküyor. Radyatör ızgarası, üç boyutlu derinlik görünümüne ve merkezi yıldıza sahip üç çıta ilk ilk görüntüsünü veriyor. eVito’daki ızgara kapalı duruyor. Büyük yan hava girişlerine sahip tamponlar aracın genişliğini vurguluyor.

Mercedes-Benz eVito’nun Türkiye’de ne zaman satışa çıkacağına henüz tam karar verilmedi.

Kokpitte S Class tadı

Yeni Mercedes-Benz orta segment hafit ticari araçların kabini, öncelikle dokunmatik ekranlı yeniden tasarlanmış bir gösterge paneli, yeni şık havalandırma delikleri ve ellerin boşta olduğunu algılama özelliğine sahip; yeni nesil kapasitif direksiyon simidi ile özgünlüğünü ortaya koyuyor.

EQV ve V-Serisi, ilk kez iki adet 12,3 inç geniş ekrana sahip olarak satışa çıkıyor. Vito ve eVito, sezgisel olarak çalıştırılan 10,25 inç merkezi ekran ve ticari müşterilerin ihtiyaçlarına uygun 5,5 inç renkli ekrana sahip yeni bir gösterge paneline sahip.

Mercedes-Benz V Serisi kokpitinde S Class tadı var.

Yeni orta konsol, isteğe bağlı olarak akıllı telefonların kablosuz şarjına da imkân veriyor. Bazıları isteğe bağlı olan diğer yeni özellikler arasında KEYLESS (anahtarsız) çalıştırma fonksiyonu, ısıtmalı direksiyon simidi ve gece sürüşü için yeni mat arka aydınlatma da bulunuyor.

Arkaya daha rahat erişim için V-Serisi ve EQV’de artık standart olarak aracın sol tarafında sürgülü bir kapı da bulunuyor.

İlk kez, elektrikli EASY-PACK bagaj kapağı, yeni Vito Mixto, Vito Tourer ve eVito Tourer için yönetilebiliyor. Araç anahtarındaki bir düğme ya da bagaj kapağındaki tuş kullanılarak, herhangi bir konumda elektrikli olarak açılabiliyor, kapatılabiliyor ve durdurulabiliyor.

MBUX bilgi-eğlence sistemi: akıllı, interaktif ve kişisel

Yeni Mercedes-Benz orta segment hafif ticari araçlar, Vito ve eVito için bir ilk olarak, mevcut MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) bilgi-eğlence sistemi ile standart olarak donatıldı.

Yeni MBUX ile V-Serisi ve EQV sürücüleri, müzik dinleme, ENERGIZING konfor kontrolü ve artırılmış gerçeklik ile navigasyon gibi olası ek işlevlerden de yararlanıyor.

Mercedes-Benz’den çeşitli dijital ekstralar

MBUX bilgi-eğlence sisteminde çok sayıda dijital ekstra bulunuyor. Bu ek özellikler, Mercedes-Benz orta segment hafif ticarileri daha da akıllı hale getirirken, günlük hayat da daha kolay ve daha verimli araçlara çeviriyor. Bunlar, bakım, kaza ve arıza yönetimi, uzaktan araç teşhisi, telediagnostik ve uzaktan araç durum sorgulama gibi ücretsiz hizmetlerin yanı sıra, Mercedes me uygulaması aracılığıyla kapıların kilitlenmesi ve kilidinin açılması ve kapatılması gibi uzaktan hizmetleri de içeriyor. Diğer yararlı hizmetler arasında, Canlı Trafik Bilgileri ile navigasyon, araçtan istenilen yerle iletişim kurma ve ‘Hey Mercedes’ dil asistanı ile genişletilmiş MBUX işlevleri bulunuyor. İstenirse, örneğin, yakındaki restoranlar veya oteller için çevrimiçi arama da yapabiliyor.

 

Mercedes me Charge dijital servisi, EQV için halihazırda mevcut. Bu servis gelecekte yeni eVito için de sunulacak. Müşterilere, Avrupa hızlı şarj ağı IONITY de dahil olmak üzere 500 binden fazla şarj noktasıyla Avrupa’nın en büyük halka açık şarj ağlarından birine erişim imkânı sunuluyor.

Sürüş destek sistemleri

Yeni araçlarda kapsamlı bir standart ekipman paketi sunuluyor:

V-Serisi ve EQV: DİKKAT YARDIMI, yağmur sensörü içeren Far Asistanı, Aktif Mesafe Asistanı DISTRONIC, çapraz trafik fonksiyonlu Aktif Fren Asistanı, Kör Nokta Asistanı, Aktif Şerit Takip Asistanı, Akıllı Hız Asistanı ve Park Paketi.

Vito ve eVito: DİKKAT YARDIMI, yağmur sensörü içeren Far Asistanı, hız sabitleyici, çapraz trafik fonksiyonlu Aktif Fren Asistanı, Kör Nokta Asistanı, Aktif Şerit Takip Asistanı, Akıllı Hız Asistanı ve geri vites kamerası.

Highbeam Assist PLUS özelliğine sahip uyarlanabilir MULTIBEAM LED farlar ilk kez sunuluyor. Her biri ayrı ayrı kontrol edilebilen 84 LED’e sahip farlar, mevcut trafik durumuna göre ışığı son derece hızlı ve hassas bir şekilde ayarlayarak yoldaki diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmadan yolu sürekli aydınlatıyor.

Diğer sürüş destek sistemleri ise yeni sürüş destek paketinde birleştirildi. Bu paket, rota tabanlı hız ayarı ve trafik sıkışıklıklarında genişletilmiş otomatik yeniden başlatmalı Aktif Mesafe Asistanı DISTRONIC’i, Aktif Direksiyon Asistanı ve Aktif Hız Sınırı Asistanı’nı içeriyor. 360 derece kameralı yeni park paketi, rahat ve hızlı park için kullanılabiliyor. 3D görüntüleri kullanarak kamera destekli park etmenin 360 derece görselleştirilmesini sağlıyor. Park paketinde Aktif Park Yardımı, Arka Çapraz Trafik Uyarısı, Yaya Acil Durum Frenlemesi ve Sürüş Asistanı bulunuyor. 360 derece kameralı park paketinde ayrıca römork bağlantısı ve otomatik şanzıman ile bir römork manevra asistanı da bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.