Mercedes, dizele devam dedi, 2021’e uygun 1.6 motor geliştirdi

Dizel motorlu araç üretmek giderek zorlaşıyor. AB yasaları, egzoz atıklarının giderek azaltılmasını ve özellikle kentlerde yaşayan insanları sağlığının korunmasını daha fazla ön plana alıyor. Petrol de zaten bitiyor. Dizel skandalı gibi gelişmeler de bu işin mezar kazıcısı oldu. Çevre için çok zararlı olan dizel atık oranlarının yüksekliği, ekonomi ve yüksek tork vaat eden bu yakıt türünün sonunu mu getirdi? Genel algı “dizel bitiyor” oldu.

Peki gerçekten bitiyor mu? Bunu Mercedes Benz Türkiye İcra Kurulu’ndan Şükrü Bekdikhan ile konuştum.

Daimler, dünyayı saran dizel skandalı ve ardından gelen elektrikli araç atağı konusunda ikili ilerleyen devlerden. Yani her iki teknolojiye de yatırım yapıyor. Her ne kadar Almanya’da savcıların sıkı kontrolünde ve “toplatılan” dizel araçlara sahip olsa da “ceza almadan” yoluna devam ediyor.

 

Dizel otomobillerin yol haritası

Geçtiğimiz hafta İstanbul yağmur mu dolu mu tartışmaları yaşarken, biz Burdur’da Türkiye’nin Maldivleri adı verilen Salda Gölü ve eski Anadolu medeniyetlerinden Salagassos antik kentinde Türkiye’de piyasaya çıkacak 1.5 lt dizel ve yeni 1.33 lt 156 hp’lik benzinli motorlara sahip yeni Mercedes A Serisi’ni test ediyorduk. Test sürüşüne katılan Mercedes Benz Türk Otomobil Satış Direktörü ve MBT İcra Kurulu üyesi Şükrü Bekdikhan dizelin geleceğini ve elektrikli otomobillerin yol haritasını masaya yatırdı.

Bekdikhan, Mercedes olarak bir süredir araçlarında görev verdikleri “ortaklı” dizel motor yerine kendi geliştirdikleri yeni nesil 1.6 lt dizel motorun eylül sonunda makyajlı C Serisi ile devreye gireceğini açıkladı. Dizel motorların öyle hemen yok olmayacağını belirten Bekdikhan, şunları söyledi:

““Dizel motorlar yok olmayacak. Dizel- hibrit gibi yeni çözümler gelişecek. Örneğin Mercedes olarak yeni nesil Euro 6-D emisyon normlarını karşılayan dizel motorlar geliştirdik. 2021 yılına kadar olan AB emisyon değerlerini karşılayabiliyor. Sonrasında emisyon oranları daha da düşecektir. O zaman da elektrikli motorların daha çok görev üstleneceği hibrit motorlar ortaya çıkacak. Biz ağustos ayında ilk elektrikli aracımızı getireceğiz. Yıl sonunda ise Smart markamızın elektrikli modelleri gelecek. 2019 yılında ise tamamen yeni nesil elektrikli EQ araçlarımız ortaya çıkacak. Daimler olarak dizel için 3 milyar euroya yakın yatırım gerçekleştirdik. Elektrikli araçlar için yatırım bütçemiz ise 10 milyar euro. Dizeln yasaklanması ve yasal tedbirler geleceği belirleyecektir. Dizel kötü bir yakıt değildir.

Eski C 200d modeline yeni yazılım

Almanya’da savcılık uyarısıyla mevcut C Klass ve Vito modellerinin dizel versiyonlarının satış durdurmasının ne durumda olduğunu sorduğumuz Bekdikhan, “Almanya’da açıklandı zaten. Bu araçların satışı durduruldu. Yeni yazılım yüklemesi yapılacak ve ardından yine satılacak.”

Bekdikhan: ÖTV desteği pazarı büyütür, büyük pazar yatırım çeker

Erken seçim, kurlardaki oynaklık gibi son gelişmelerin etkisi bir kaç ay içerisinde etkilerini belli edecektir. Kur artışı gibi etkenler lüks otomobil satışlarını çok daha fazla etkiliyor. Toplam pazarı da etkileyecektir ama henüz bunun rakamsal boyutunu söylemeyem. Küçülme yönlü olacağını tahmin ediyoruz.

Otomotivin ÖTV indirimi gibi desteklere ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim. Pazar ne kadar büyük olursa, o kadar yeni yatırım cazibesine sahip olur.

Yeni A Serisi Mercedes değişiminin önemli bir hamlesi. Yılda 3500 adetlik A Serisi Satışı potansiyelimiz var.

Ağustos ayı sonunda ise makyajlı C Serisi satışına başlıyoruz. C Serisi, Türkiye’de en çok satan lokomotif modelimiz. 10 bin adetlerde yıllık satış rakamı söz konusu. C200 adıyla 1.6 litre benzinli 4matic ile başlayacak yeni C Serisi satışlarımız, yeni 1.6 lt dizel motorla eylül ayında zenginleşecek.”

Civic Type R, üçüncü pistten de rekorla çıktı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.