Mercedes elektrikli hafif ticari üretimi için Rivian ile anlaştı

Mercedes elektrikli hafif ticari üretimi

Elektrikli araç rekabetinde hafif ticariler de yatırımlarını hızlandırdı. Ford’un Avrupa çapındaki elektrikli hafif ticari araç atağında Türkiye’deki ortaklığının önemi artarken; yeniden yapılanan Mercedes ise Amerikalı Rivian ile Avrupa için anlaşma sağladı. Mercedes elektrikli hafif ticari üretimi için yapılan yeni anlaşma Rivian’ın hisse değerini 3 milyar dolar birden artırdı.

  • ABD’li Rivian, Avrupa’ya Mercedes ile geliyor!
  • Mercedes elektrikli pick up’a Rivian ile giriyor
  • Mercedes ile anlaşan şirketin değeri 3 milyar dolar arttı.

Rivian ve elektrikli hafif ticari araç, pick up ve minibüs segmentlerinde Avrupa’da henüz ilk adımlarını atan Mercedes-Benz; bir kaç yıl içinde Rivian ile üretimde işbirliği için anlaştıklarını açıkladı.

Mercedes, nisan ayında elektrikli hafif ticari aracını tanıttı

mercedes eqt concept
Mercedes EQT Serisi üzerine çalışan Mercedes, elektrikli pick up için Rivian ile şans arayacak.

Analistler Rivian’ın Avrupa’da üretime dönük arayışlarda olmasının ve bu konuda Daimler ile anlaşmasının şaşırtıcı olmadığını belirtiyorlar. “Rivian yöneticilerinin gözü bir süredir Avrupa’daydı” diye ekliyorlar.

Konuyla ilgili bazı analistler geçmiş aylarda şirketin İngiltere, Almanya ve Macaristan gibi ülkelerde; potansiyel bir fabrika için yerler araştırdığını Bloomberg’de dile getirmişlerdi.. Rivian’ın Orta veya Doğu Avrupa’da Mercedes ile işbirliği yapmayı tercih etmesi; şirkete kur yapanlar için bir hayal kırıklığı olacak.

Mercedes elektrikli hafif ticari üretimi konusunda öncelikle; Nissan ile birlikte giriştiği X-Class sonrasında Rivian ile elektrikli pick up üretimi deneyebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz