Mercedes, X-Class fiyatı ve özellikleri

Dünyada son yılların en önemli modalarından biri SUV ise bir diğeri de pick up segmenti araçlar oldu.

SUV’lar kadar ön plana çıkıp, “popüler” hale gelmeseler de yıllık 600 bin adetlere ulaşan satışları, pahalı jipleri aratmayan konfor özellikleri, hem yük hem  yolcu taşıma yetenekleriyle alttan alttan yükseliyorlar.

Bu yükselişte eskiden beri varolan Uzakdoğulu markalar artık o kadar rahat değiller. Toyota Hilux, Nissan Navara, Isuzu D-Max, Mitsubishi L200 gibi assolistler, Ford Ranger gibi Amerikan deneyimini arkasında taşıyanlar ve ilk Avrupalı pick up VW Amarok gibi modellerin çok ciddi bir rakibi var.

Mercedes X-Class. 2017 yılının son ayında Türkiye’de satılmaya başlanan yeni Mercedes, markanın başlangıç fiyatı en ekonomik araçlarından ya ilki ya ikincisi.

X-Class, pick-up sınıfında çıtayı yükseltti

Mercedes Benz Türk İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz

Mercedes-Benz Türk, Güsem off-road alanında X-Class aracına özel basın test sürüşü etkinliği gerçekleştirdi. Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz test sürüşü etkinliğinde,

50.yılımızı kutladığımız 2017 yılında X-Class dâhil olmak üzere toplam 9.041 adet Mercedes hafif ticari araç sattık. Pick-up segmentine hızlı bir giriş yaptığımız ve Türkiye’de Aralık ayında satışa sunduğumuz X-Class aracımızdan kısa sürede 238 adet satarak Mercedes-Benz küresel satışları içinde en fazla X-Class satan ülke olduk” dedi.

X-Class donanım ve motor seçenekleri

Doğanın kalbine giden çamurlu yollara bu araçla girebilirsiniz. Power versiyon tam bir lüks SUV tadında.

Araç, kullanıcısına üç farklı donanım seçeneği, dört ve altı silindirli motor, sürekli veya arkadan itiş moduna da alınabilen dört tekerlekten çekiş, altı vitesli manuel şanzıman ve 7 vitesli otomatik şanzıman olmak üzere pek çok çeşitlilik sunuyor.

Almanya ve İngiltere gibi Avrupa’nın büyük pick up pazarlardından önce Türkiye’de 2017 Aralık ayından itibaren satılmaya başlayan Mercedes-Benz X-Class, 2.5 litrelik turbo dizel motorla iki ayrı güç seçeneğine sahip.

Biri 163 hp (X 220 d) diğeri 190 hp ( X 250 d) güç üreten 2.5 lt hacimli makinenin tork değeri 400 nm. Bu tork gücü aracı yokuş yukarı veya engebeli arazide gaza basmadan ilerletmeye yetecek bir gücü ifade ediyor.

Bu yılın ikinci yarısında 258 beygir güce sahip çok daha performanslı bir X-Class versiyonu da Mercedes ürün gamına katılacak.

Mercedes X-Class amacı sadece yük taşıma olan profesyonel müşterilerine güvenlik donanımlarının tümünün standart olduğu ama konfor özelliklerinin “ekonomik” tutulduğu Pure, bunun üzerine konfor özelliklerinin eklendiği orta seviye Progresive ve gerçek deri koltuklar ile ahşap kaplama ön konsol gibi premium özelliklerin satın alınabileceği Power donanım seçeneklerine sahip.

Ayrıca üç farklı kokpit süslemesi, ikisi kontrast dikişli deri olmak üzere altı farklı koltuk döşemesi ve iki farklı tavan rengiyle müşterilerine zengin malzeme ve renk çeşitliliği vaat ediyor.

Güçlü ön görünümün ana unsuru çift çıtalı ön panel

Pick-up pazarına güçlü bir giriş yapan ve pazarın değişen ihtiyaçlarına göre tasarlanan Mercedes-Benz X-Class; çift çıtalı heybetli ön ızgarası, uzun ve cüsseli motor kaputu, geniş farlarıyla güçlü görünüme sahip.

Mercedes X-Class X250 d Power ile araziye çıktık

Mercedes mühendisleri geliştirdi

Bu araç için akıllarda Nissan Navara ve Renault Alaskan ile akraba olduğu ve aynı fabrikada üretildiği gelecektir. Doğrudur ama arada bazı farklar da var. Bu bilgiye karşın şirket tarafından verilen bilgi araç “Mercedes-Benz mühendisleri tarafından tasarlanıp geliştirildi” şeklinde.

X-Class, aynı zamanda 12 tuşlu direksiyon simidinin ayarlanabilir özelliği sayesinde ergonomik vücut duruşunu da iyileştiriyor.

Mercedes-Benz X-Class, tüm zeminler için dört tekerlekli çekiş sistemi sunuyor. Araç, “Low Mod” ve isteğe bağlı olarak sunulan 4MATIC kilitli aks diferansiyeli ile her türlü yol ve zemin koşulunun üstesinden gelebiliyor.

X-Class’ın arka tamponunda bulunan basamak ile 90 derecelik açıyla açılan bagaja erişim ve yükleme, kullanıcısına kolaylık sağlıyor. Araçta arka kasa çamurluk aralarına bir Euro palet sığacak şekilde tasarlanmış. Üçüncü stop lambasına entegre LED aydınlatma ünitesi ile yükleme alanının tamamını aydınlatıyor.

Orta konsoldaki düğme ile aktif hale getirilen aydınlatma, araç çalıştırıldığında otomatik olarak kapanıyor.

Ayrıca, kompresör gibi cihazları çalıştırmak üzere yükleme alanında bulunan 12 voltluk soket de araçta standart donanım paketinde yer alıyor.

X-Class donanımları ve özellikleri neler?

PURE donanım seviyesinde boyasız olan ön tampon, PROGRESSIVE seviyesinde gövde renginde boyanırken, ürün gamının tepe noktasını oluşturan POWER donanım seviyesinde ise krom eklentiler ve alt koruma ile sunuluyor.

Her donanım seviyesi dokuz farklı gövde rengi ve 17, 18, 19 inç ebatlarında farklı jant alternatifleriyle kombine edilebiliyor. Tıpkı ön tampon gibi arka tampon da donanım seviyesine bağlı olarak üç farklı stile bürünebiliyor.

Mercedes X-Class boyutlarıyla dikkat çekiyor.

Mercedes-Benz X-Class, güvenlik ve konfor ekipmanları arasında yedi adet hava yastığı ve iki adet çocuk koltuğu bağlantı noktası pasif güvenliği destekliyor. Aktif güvenlik ise “Aktif Fren Asistanı” ve “Şerit Takip Asistanı” gibi elektronik sistemlerle sağlanıyor.

“Elektronik Stabilite Programı”, “Hız Sabitleme Sistemi” ve altı adet LED kümesi ile sınıfının en yüksek aydınlatma seviyesini sunan “LED farlar” standart olarak sunulurken, isteğe bağlı olarak “360 derece geri görüş kamerası” da sipariş edilebiliyor.

Mercedes X-Class arazide ne yapabilir?

Aracın fiyatı 145 bin TL ile 195 bin TL arasında değişiyor.

Mercedes X-Class fiyat listesi

Mercedes Benz X-Class Opsiyon paketleri ve fiyatları

Mercedes X-Class opsiyon fiyatları
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.