Milli oto Çinliler’e uğurlu geldi

VW-Golf-GTI

Türkiye’nin 2019 yılında pazara sunmayı planladığı elektrikli yerli otomobillerin prototiplerini hazırlayan Çinli National Electric Vehicle Sweden’a (NEVS) piyango vurdu. Türkiye, Saab’ı satın alan NEVS ile işbirliğine giderek 9-3 modelinin fikri mülkiyet haklarını 40 milyon euroya satın alırken, Çinli şirkete dev sipariş geldi.

Çinli National Modern Energy Holdings’in bünyesine kattığı (NME)NEVS, Çinli Panda New Energy şirketine 12 milyar dolar tutarında 150 bin elektrikli Saab üretecek. Elektrikli Saab 9-3’ler 2020 yılına kadar teslim edilecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kamuoyunda tartışma konusu olan yerli otonun 3 prototipini 1 Kasım seçileri öncesi tanıtmıştı. Bakan Işık, NEVS’le yaptıkları işbirliğiyle ilgili olarak da şunları kaydetmişti: “Biz teknolojinin bir paradigma değişimi yaşadığı bu dönemde bir fırsat yakaladığımızı düşünüyoruz. 30-40 yılda gelen bir fırsatı iyi değerlendirelim. Ya bir prototipi sıfırdan her şeyiyle kendimiz yapacaktık. Bunun maliyeti en az 3 yıl ortalama 5 yıl ve yaklaşık 1 milyar dolar. Bu hem uzun hem de pahalı bir maliyetti. İkinci yolsa bu konuda kendini ispatlamış, ‘know-how’ını ve fikri mülkiyet haklarını satın aldığımızda bize en az 3-5 yıl kazandıracak iş birliği anlaşmasıydı. Şu anda Saab 9-3 bizim için uygun bir platform dedik. Fikri mülkiyet hakları için biz 40 milyon euro ödedik. 1 milyar dolara bize mal olmasını ve ortalama 5 yıl gerektiren bir süreci biz bir yıldan daha az bir süreye ve 40 milyon euroya bitirmiş olduk.” Bakan Fikri ışık geçtiğimiz günlerde de milli otonun SUV versiyonunun prototipini bu hafta tanıtmayı planladıklarını duyurmuştu.

Önceki İçerik100 milyon euro
Sonraki İçerikAvrupa’da 1 numarayız
20 yıllık gazeteci ve görsel yönetmen. Akşam Gazetesi'nde uzun yıllar otomotiv sayfalarının tasarımını yönetti. Kuruluşudan bu yana otoajanda.com ile çalışıyor. Otomotiv haberciliği ve görsel yönetmenlik uzmanlık alanları arasında başta geliyor. Uzun otomobil yolculukları, test sürüşleri en önemli hobileri arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz