Avrupa’da 1 numarayız

VW-Golf-GTI

Bu yıl her alanda rekora koşan Türk otomotiv sektörü, 9 aylık dönemde Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında ticari araç üretiminde ilk sıraya yükseldi. Türkiye’nin ilk 9 aylık dönemde ticari araç üretimi yüzde 34 artışla 408 bin adet seviyesinde yükselirken, AB ülkelerinde üretilen ticari araç sayısı yüzde 11 artışla 1.4 milyon adede çıktı.

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) tarafından yayınlanan raporda, “2014 yılı Ocak-Eylül döneminde 304 bin ticari araç üretimi ile AB ülkelerinin ticari araç üretiminde İspanya’dan sonra 2’nci sırada yer alan Türkiye, 2015 yılı aynı döneminde yüzde 34 oranında üretim artışı ile 408 bin adet seviyesine ulaştı ve İspanya’yı geride bırakarak 1’inci sıraya yükseldi” denildi.

Türkiye’nin ticari araç pazarı Ocak-Kasım döneminde önceki yıla kıyasla yüzde 34 artışla 236 bin 464 adete yükselirken, AB ticari araç pazarı yüzde 12 artışla 1.89 milyon adet olarak gerçekleşti.

Önceki İçerikMilli oto Çinliler’e uğurlu geldi
Sonraki İçerikGoogle ve Ford anlaştı mı?
20 yıllık gazeteci ve görsel yönetmen. Akşam Gazetesi'nde uzun yıllar otomotiv sayfalarının tasarımını yönetti. Kuruluşudan bu yana otoajanda.com ile çalışıyor. Otomotiv haberciliği ve görsel yönetmenlik uzmanlık alanları arasında başta geliyor. Uzun otomobil yolculukları, test sürüşleri en önemli hobileri arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz