Müdür aranıyor!

“1.300 çalışanı ile otomotiv yedek parça sektöründe ön süspansiyon parçaları üreten ve bu ürünlerin yüzde 90’na yakınını yurtdışına ihraç eden, Türkiye pazarının yüzde 60’ına sahip sektör lideri firmamızın Düzce’de bulunan üretim tesislerine ‘ÜRETİM MÜDÜRÜ’ arıyoruz…”

Son dönemde bu tarzda ‘eleman’ ilanlarına sıklıkla rastlıyoruz. Otomotiv hem beyaz yakalı hem de mavi yakalılar açısından istihdamın en önemli itici gücü olan sektörlerden biri olmayı sürdürüyor. Ayrıca kalifiye iş gücünün öne çıktığı sektörler arasında da başı çekiyor. Sadece otomotiv ana sanayiinde bile direkt olarak yaklaşık 50 bin kişiye iş sağlıyor. Sektör istihdam açısından da son dönemde hareketli bir görünüm sergiliyor.

İlanlar rekor düzeyde

İnsan kaynakları platformu Kariyer.net İstihdam Endeksi’nin Nisan ayı verileri de bu durumu destekliyor. Endekse göre, lokomotif sektörler düşüşe geçerken otomotiv ve perakende son dönemlerdeki yükselişini sürdürdü. İlanların rekor seviyelere ulaştığı otomotiv sektöründe, en çok makine ve endüstri mühendisleri istihdam ediliyor. Kariyer.net’te Nisan ayında toplam 16.210 yeni iş ilanı yayınlandı.

Yaklaşık 57 bin kişiye yeni iş fırsatı doğan Nisan ayında istihdamı en çok artan sektörler perakende ve otomotiv oldu. Otomotiv sektöründeki ilanlar içinde servis danışmanı, üretim mühendisi, proje mühendisi, kalite mühendisi, hasar danışmanı ve mekanik teknisyeni pozisyonları öne çıktı.

İstihdam endeksi verilerini değerlendiren Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artış yaşanan otomotiv sektörü ilan sayısında Mart 2015’e göre ise yüzde 3 artış görüldü” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.