Otomobilde Neler Oluyor, Önce Siz Öğrenin

Opel Corsa yeniden Fiat B (Punto) ile kardeş olacak

Fiat Chrysler Automobiles ve Groupe PSA, 2021’in ilk çeyreğinde yeni Stellantis ittifakının oluşumunu tamamlayacak. Ancak İtalyan otomotiv üreticisi, küçük otomobiller için Fransız CMP platformunu kullanmaya hazırlanıyor.

2019 yılında konuşulmaya başlayan ortak üretim hayat buluyor. Fiat Chrysler Automobiles, Temmuz ayı sonlarında kendi bölümlerine ve ekipman tedarikçilerine; antitröst yasalarını ihlal etmemek ve birleşmeye katkıda bulunmak için B segmentinin gelecekteki modellerinin geliştirilmesini derhal durdurma emri gönderdi.

Fiat Punto üretimini iki yıl önce durdurdu

CMP şasisinin ilk İtalyan modeli, farklı bir isim altında da görünebilecek Punto’nun halefi olacak. Hatchback’in en son nesli, 2000 yılının başından itibaren General Motors ile işbirliği içinde geliştiriliyordu. Opel Corsa’nın önceki iki neslinin temeli olan SCCS platformunu kullanıyordu. Son Fiat Punto modeli 2018 yılında Avrupa pazarından çekildi ve üretimi durduruldu.

JATO Dynamics’in Temmuz ayı verilerine göre B segmenti modeller Avrupa pazarının yaklaşık yüzde 19’unu kaplıyor. Satış liderleri Renault Clio, Peugeot 208 ve Opel Corsa’dır ve son iki otomobil CMP platformunda üretiliyor. Böylece yeni Punto teknik olarak Corsa’yı ile aynı alt yapıyı paylaşacak.

FCA modellerinin yeni platforma adaptasyonunu hızlandırmayı hedefleyen iki üretici için ayrı bir bölüm oluşturuldu.

Ayrıca yeni platform üzerinde inşa edilecek olan, yeni nesil Fiat 500X crossover ise dört tekerlekten çekiş sisteminden mahrum kalacak olsa da akrabalarından uzak kalmadan, mevcut Citroen C4, DS 3 Crossback, Opel Mokka ve Peugeot 2008 modelleri ile “ilişkili” olacak.

Leave A Reply

Your email address will not be published.