Opel’le birlikte PSA Grubu yüzde 38 büyüdü

PSA Grubu, Opel markasını bünyesine kattıktan 1 yıl sonra 2018 yılının ilk yarısında global satışlarını yüzde 38,1 artırdığını açıkladı. Tüm dünyada 2.180.000 adet araç satışı gerçekleştiren PSA Grubu’nun büyümesinde SUV pazarında elde ettiği başarının payı büyük. Peugeot, Citroën ve Opel / Vauxhall LCV ile yüzde 25,3 pay aldı. Böylece markalarıyla hafif ticari araç pazarında Avrupa pazarındaki gücünü pekiştirmeye devam ediyor.

5 markayla 603 bin adet SUV sattı

Peugeot, Citroën, DS Automobiles, Opel ve Vauxhall olarak 5 markasıyla 13 yeni SUV satan PSA Grubu bu sayede satışlarını ivmelendirdi. 609.300 adedin üzerinde SUV satışı, grubun toplam satışlarının yaklaşık yüzde 28’ini oluşturuyor.

Peugeot, Avrupa SUV pazarının lider markası olup, 2018’in ilk yarısında yüzde 26 oranında bir artışla dünya çapında 339.200’den fazla SUV satışı gerçekleştirdi. SUV pazarındaki ivmesini sürdüren Peugeot; yüzde 37 artışla 144.000 adet Peugeot 3008 SUV ve 58,900 adet yeni Peugeot 5008 SUV satışı gerçekleştirdi.

DS 7 Crossback

İkinci nesil DS modellerinin ilk temsilcisi olan ve global olarak Şubat 2018’de satışa sunulan DS 7 CROSSBACK, markanın büyüme stratejisinde önemli bir rol üstleniyor. Her üç DS Automobiles müşterisinden ikisi ürün gamının tepe noktasını oluşturan DS 7 CROSSBACK modelini tercih ederken; her iki müşteriden biri ise Seviye 2 otonom sürüş özelliğine giden yolda önemli bir adım olan DS CONNECTED PILOT opsiyonunu tercih etti.

Grup bünyesindeki diğer markalar gibi Opel ve Vauxhall markaları da Crossland X, Mokka X, ve Grandland X modellerinden oluşan X ailesi ile ciddi bir SUV hamlesi yapıyor. Her iki marka 2018 yılının ilk yarısında toplamda 167.200 adet SUV satışı gerçekleştirdi.

Peugeot Rifter

PSA Grubu 289.500 adet ile hafif ticari araç (LCV) yüzde 32,8 büyüyerek pazarında yeni bir rekora imza attı. 2016 yılında kompakt van araçlarını yenileyen grup yılın ikinci yarısında Peugeot Partner, Citroën Berlingo Van ve Opel/Vauxhall Combo olmak üzere; yeni nesil B-LCV ürün ailesini lanse ederek hafif ticari araç (LCV) pazarındaki büyümesini sürdürecek. Avrupa pazarında her dört satıştan birine imza atan PSA Grubu mayıs ayı sonu itibariyle yüzde 35,2 pay ile B-LCV; ve yüzde 26,2 pay ile orta boy van segmentinin lideri konumunda bulunuyor.

Grubun hafif ticari araç (LCV) hamlesi Avrupa dışında da devam ediyor. Avrasya pazarında yılın ilk yarısında yerel olarak üretilmeye başlanan; Peugeot Expert ve Citroën Jumpy de dahil olmak üzere satışlar yüzde 9 artarken; Latin Amerika pazarında güncellenen ürün ve hizmetlerinde katkısıyla yüzde 27,8’lik büyüme gerçekleşti.

Citroen C4 Cactus

Avrupa’da yüzde 5 büyüme

Avrupa satışları yüzde 5 artışla 1.675.700 adet olarak gerçekleşirken bunların 550.900 adedi Opel ve Vauxhall markalarına ait. Grubun pazar payı yüzde 6 artarak yüzde 17,2’ye ulaştı. Sadece Peugeot-Citroën-DS Automobiles olmak üzere grubun pazar payı temel pazarlarda büyümeye devam etti: Fransa (+0,3 puan), İspanya (+0,8 puan), İtalya (+1,1 puan), İngiltere (+0,2 puan) ve Almanya (+0,2 puan). Opel/Vauxhall markalarının Almanya (pazar payı yüzde 10,4) ve İngiltere (yüzde pazar payı yüzde 14,8) pazarındaki başarısı performansı daha arttırdı.

Peugeot yılın başından bu yana tüm markalar içerisinde en çok gelişme kaydeden marka oldu. Peugeot 2008 ve Peugeot 3008 modelleri Mayıs ayı sonunda kendi sınıflarında 2’nci ve 3’üncü olurken; yeni Peugeot 508 2.000 adetlik sipariş ile, ki bunun 1.000 adedi sadece online ortamda sipariş edilebilen First Edition versiyonu, yoğun bir ilgi ile karşı karşıya.

Citroën’in satışları yüzde 7,4 artarak Avrupa’da yedi yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu performans; kendi segmentinde ilk beş içinde yer alan C3, mart ayında satışa sunulan yeni C4 Cactus ve Ekim ayından bu yana Avrupa genelinde 90.000 adedin üzerinde sipariş alan; yeni C3 Aircross SUV olmak üzere markanın pazar payı kazanmasını sağladı.

İkinci çeyrekte yüzde 43 büyüyen DS markası yılın ilk yarısında yüzde 25,1 büyürken; ana vatanı Fransa’da DS 7 CROSSBACK modeli arka arkaya üç ay boyunca C-SUV premium pazarının lideri oldu. Avrupa’da son altı ay içerisinde açtığı 110 noktayla toplam 260 mağazaya ulaşan DS, ağının genişletmeye devam ediyor.

Opel/Vauxhall da Avrupa’da büyümeye devam ediyor. B-SUV segmentinde 122.600 adet Mokka X ve Crossland X satışına imza atan marka sportif karakterli Insignia GSi modelinin ardından; yılın ikinci yarısında Corsa için de bir GSi versiyonu lanse edecek. Yeni Combo Life ve Cargo modelleri de ivmeyi destekleyecek.

Bölgenin değişen ortamı nedeniyle İran’da üretilen araç satışlarının 1 Mayıs tarihinden bu yana; global satışlara dahil edilmemesi nedeniyle grubun satışları yüzde 18,6 azalarak 226.100 adet olarak gerçekleşti.

Peugeot yeni 508

Peugeot Tunus, Türkiye ve Mısır’da büyüyor

PSA Grubu geçtiğimiz Mart ayında Walvis Bay, Namibya’da bir Peugeot ve Opel montaj tesisi kurulması; ve Eylül 2018’de Tunus’ta Peugeot Pick-up’ın üretilmesine yönelik ortak girişim anlaşmasını imzalayarak stratejik planını sürdürdü.

Mısır’da Mansour Group ve Scope Investment ile Peugeot ürünlerinin dağıtımı için yeni bir ithalat anlaşması imzalayan grup; ticari ayak izini genişletmeye devam ediyor. Grup Güney Afrika, Lübnan, Tunus ve Fas’ta Opel markası için distribütör ortaklıkları imzaladı.

PSA Grubu ayrıca Citroën C3 Aircross, Opel Crossland X ve Opel Grandland X, DS 7 CROSSBACK ve Peugeot 3008 gibi SUV modellerle bölgedeki model hamlesini sürdürüyor. Satış noktası ağını geliştirmeye devam eden DS markası ise bölgede 12 DS satış noktasına ulaşmış durumda.

Peugeot 3008

Çin ve Güney Doğu’da toparlanıyor

Çin ve Güney Doğu bölgesinde yüzde 6,9 artışla 163.000 araç satan grup, satış adetlerini toparlamaya devam etti. Satışlarını yüzde 50,5 oranında arttıran Citroën, sedan modellerinin ve eylül ayında yerel olarak lanse edilen; C5 Aircross SUV modelinin de ivmesi ile grubun toparlanma sürecindeki öncüsü oldu.

Peugeot markasının SUV temsilcileri olarak 3008/4008/5008 modelleri markanın toplam satışları içerisinde yüzde 40 paya sahipler.

DS Automobiles satışları 2018 yılının ikinci çeyreğinde sabit kalırken; DS 7 CROSSBACK Nisan 2018’de Pekin Otomobil Fuarı’nda Çin pazarında lanse edildi.

Grup, yılın ilk yarısında Güney Doğu Asya’daki faaliyetlerini güçlendirmek için Naza Corporation Holdings (Malezya) ile bir ortak girişim kurarak; önemli bir hamle gerçekleştirdi. Grup yılın ilk yarısında ASEAN bölgesinde 4.900 adedin üzerinde araç satışı gerçekleştirdi.

Opel SUV

Latin Amerika stabil

PSA Grubu Latin Amerika pazarında yüzde 1,7 artışla 98.000 adet satış gerçekleştirirken yüzde 3,9’luk pazar payını aynen korudu. Büyüme, grubun en güçlü olduğu Arjantin pazarındaki yüzde 18’lik keskin düşüşe rağmen gerçekleşti.

DS Automobiles, Arjantin’de art arda beşinci yıl boyunca sınıfının en önde gelen aracı olan; DS 3 ile premium pazarda dördüncü sırada yerini sağlamlaştırdı.

Satış adetlerindeki artışta hafif ticari araç (LCV) pazarındaki yüzde 27,8’lik artış ve SUV (Peugeot 3008 ve 5008) pazarındaki model hamlesi etkili oldular.

Citroën C4 Cactus (Brezilya’da üretiliyor) ve DS 7 CROSSBACK dışında Şili’de Opel Crossland X gibi yeni lanse edilecek modellerle bölgedeki ivmelenme desteklenecek.

Hindistan-Pasifik bölgesinde yüzde 25,1 artış

Satışlar Japonya’da yüzde 25 ve Güney Kore’de yüzde 18 artarken, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yeniden canlanma cesaret verici bir gelişme gösterdi. Peugeot 3008 ve 5008 tüm bölgede başarılı olurken Citroën C3 özellikle Japonya pazarında başarılı oldu.

Avrasya satışları yüzde 18,1 arttı

Bölgenin iki önemli pazarına ağırlık veren grup; Rusya (% 19) ve Ukrayna (% 32) pazarlarında toplam 7.700 adet araç satışı gerçekleştirdi. Satışlardaki ivmede Peugeot 3008 ve C4 Sedan dışında hafif ticari araç (LCV) modelleri etkin oldu. Yeni Peugeot Expert/Citroën Jumpy ve Peugeot Traveller/Citroën SpaceTourer modelleri Kaluga’da üretilirken bölgedeki hafif ticari araç satışları yüzde 9 kadar arttı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.