OTAM, yerli otomobil testi için uzaktan kontrolü başlattı

Otomotiv sektörünün küresel pazarlardaki rekabet gücünü artırmak amacıyla çalışmalar yürüten Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi (OTAM), bir ilki hayata geçirerek Artırılmış Gerçeklik Platformu’nu kullanıma açtı. Açıklanan bu hamle ile OTAM yerli otomobil testi için uzaktan kontrol dönemini başlattı diyebiliriz. Peki bu ne anlama geliyo

Artırılmış gerçeklik teknolojisi

Teknoloji OTAM’ın hizmet verdiği otomotiv firmalarının Ar-Ge’ler arası eşgüdümlü çalışmasına olanak tanıyor. Birden fazla yetkilendirilmiş kullanıcı, aynı anda OTAM otomobil testi yetkilisine bağlanabiliyor. Böylece şirket yetkilileri süreçleri birebir takip ederek, zaman kaybetmiyor ve maliyetler de azalıyor.

Otomobil testlerinde uzaktan müdahale dönemi

Kullanıcılar internet aracılığıyla, testi gerçekleştiren teknisyenin akıllı gözlüğüne veya akıllı telefonuna bağlanarak parçaların test, kontrol ve denetim gibi tüm aşamalarını uzaktan etkileşimle takip edebiliyorlar.

Yerli otomobil testi kontrol dönemi

OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan

Artırılmış gerçeklik teknolojisini bir test kurumu olarak Türkiye ve Avrupa’da ilk kez kullanıma soktuklarını dile getiren OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan, konuya şöyle açıklık getirdi: “Otomotiv firmaları otomobil testlerini bizlere yaptırırken süreci yerinde izlemek ve test sürecine müdahale etmek isteyebiliyorlar. Bu da Türkiye’nin farklı lokasyonlarında yer alan müşterilerimizin veya Romanya, Fransa, İtalya ve İngiltere gibi ülkelerde bulunan müşterilerimizin tesisimize gelerek zaman-maliyet kaybı yaşamaları anlamına geliyor. Biz de bu kayıpların önüne geçmek adına İTÜ Arı Teknokent girişimlerinden Hangaarlab ile işbirliğine giderek Artırılmış Gerçeklik Platformu’nu hayata geçirdik. Bundan böyle bir ilke imza atarak, dünyanın neresinde olursa olsun mühendislik ve test hizmetlerimizden yararlanmak isteyenler, ilgili parçaların test, kontrol ve denetim gibi tüm süreçlerine uzaktan birebir katılabilecekler”.

Şirketler, Bükreş’ten İstanbul’a müdahale edebilecek.

OTAM nedir nerededir

İTÜ ARI Teknokent yerleşkesindeki OTAM; son olarak 2,5 milyon TL’lik bir yatırımla yeni prosedüre göre modernize edilmiş WLTP Emisyon Test Laboratuvarı’nı devreye almıştı.O

2004 yılında kurulan OTAM, Emisyon Laboratuvarı ve Mekanik Laboratuvarlarında; araç ve güç aktarma organları, titreşim ve akustik, dayanım ve ömür testleri alanlarında mühendislik çözümleri sunuyor..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz