LeasePlan finansalları; dövizdeki artış kârını eritti

Otomobil kiralama şirketi Leaseplan Türkiye operasyonunda net kârının yüzde 48’ini kaybetti. 2018’in üçüncü çeyrek sonuçlarına göre şirketin cirosu yüzde 2,9 artış göstermesine rağmen net kâr rakamı 129 milyon Euro’dan 67 milyon Euro’ya geriledi. Türkiye’de geçen yıl 25 bin araç kiralama işlemine imza atan Leaseplan dünyada 1.82 milyon araçlık dev kiralık araç parkına sahip.

Otomobil kiralama operasyonaları zorlu bir süreçten geçiyor. Son dönemde finansal leasing şirketlerinin gelirlerinde azalmaların olması bir kaç etkene binden bağlanıyor ve doğal kabul ediliyor. Satışların yüzde 35 oranında düşmesi uzun vadeli kiralama işleri yapan bazı şirketlerin bilançolarını da olumsuz etkiliyor.

LeasePlan CEO’su kur riskinden sadece Türkiye’nin etkilendiğini açıkladı.

Sözleşmeleri uzatarak önlem aldı

LeasePlan CEO’su Tex Gunning, Fransız AFP Ajansına yaptığı açıklamada LeasePlan’ın kur riskine maruz kaldığı tek ülkenin Türkiye olduğunu ve bu durumdan olağanüstü etkilendiklerini belirtiyor.

Fransız basınında yer alan habere göre; Gunning, Türkiye operasyonunda döviz kurundaki dalgalanmaya maruz kalmayı azaltmak için net önlemler aldıklarını kaydediyor. Bu önlemleri ise sözleşmelerin uzatılması ve döviz kuru riskini azaltmak için Euro cinsinden yeni fiyatlandırmaların getirilmesi olarak sıralıyor.

LeasePlan cirosu bu dönem sonunda 2 milyar 391 milyon euro olurken yönetilen filo, sayısı da yüzde 6,8 oranında büyüdü.

Leave A Reply

Your email address will not be published.