Otomobil kredileri taksit düzenlemesi: Lüks araçta vade 24 ay

otomobil kredileri taksit düzenlemesi
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre, yeni otomobil satın alımında vadeler yeniden düzenlendi. Otomobil kredileri taksit düzenlemesi ne anlama geliyor? Buna göre 120 bin TL’ye kadar fiyatlanan otomobiller için vade 60 ay olarak tutulurken, 750 bin TL’den daha yüksek fiyatlı otomobillerin vadesi 24 ay ile kısıtlandı.

2021 Volkswagen Golf Türkiye fiyatı

otomobil kredisi

Otomobil kredileri için taksit düzenlemesi geldi

Buna göre 06.03.2021 tarihli Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Yönetmeliği’nin 12/B maddesinin birinci fıkrasına “taksitli mal ve hizmet satışlarında” ibaresinden önce gelmek üzere “konut satışı haricindeki” ibaresi eklenmiş ve ikinci fıkrasına da aşağıdaki bent eklendi.

  • Nihai fatura değeri yüz yirmi bin lira ve tutarın altında olan taşıt satışlarında altmış ay;
  • yüz yirmi bin lirasının üzerinde olup üç yüz bin Türk lirasının üzerinde olmayan taşıt satışlarında kırk sekiz,
  • üç yüz bin Türk Lirasının üzerinde olup, yedi yüz elli bin Türk lirasının altında kalan taşıt satışlarında otuz altı ay
  • yedi yüz elli bin liranın üzerinde taşıtlar için yirmi dört ay”

Yeni düzenlemenin anlamı, genellikle ithal araçlardan oluşan lüks araç satışlarının kısılmasına yönelik önlem. İthalatı kısmanın yeni bir önlemi olarak öne çıktı.

Türkiye’de üretilen yerli otomobiller büyük oranda 300 bin TL’nin altında fiyatlanıyor.

Türkiye otomobil satışlarında Şubat 2021 itibariyle son durumuna bu linkten göz atabilirsiniz.

Önceki İçerikTamamen yeni BMW iDrive 8 bilgi-eğlence sistemi tanıtıldı
Sonraki İçerikYamaha Motor Türkiye 2021 hedeflerini açıkladı
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz