Otomotiv ihracatı AB ve BDT ile ikinci en iyi şubatı yakaladı

2022’de Türkiye ihracat liginin zirvesini 13 yıl sonra kimya sektörüne kaptıran otomotiv, şubatta 2,6 milyar dolarlık ihracat geliri elde ederek, ünvanını geri aldı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre; Türkiye otomotiv sanayinin ihracatı geçen yılın şubatına göre yüzde 3,7 artış gösterdi. Türkiye ihracatında yine ilk sırada yer alan otomotivin payı yüzde 15,9 olarak gerçekleşti. Otomotiv sanayinin bu yıl ocak-şubat dönemi ihracatı yüzde 12 artışla 5,3 milyar dolar oldu.

Otomotiv ihracatı şubat 2023 tarihin en iyi ikinci rakamı

Otomotiv-i
Kaynak-TIM- Otomotiv ihracatı, ünvanını geri aldı

 

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik “Geçen ay endüstri tarihindeki en iyi ikinci şubat ayı performansına imza atmayı başardık. AB içinde Fransa’ya yüzde 69, Slovenya’ya yüzde 91, Belçika’ya yüzde 62 artış oldu” dedi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisinin ihracatı şubatta yüzde %3,7 artış ile 2,6 milyar dolar oldu. Türkiye ihracatında yine ilk sırada yer alan otomotivin payı ise %15,9 olarak gerçekleşti. Endüstrinin bu yıl ocak-şubat dönemi ihracatı da yüzde 12 artışla 5,3 milyar dolar oldu.

 

Otomotiv-ihracati-
Otomotiv ihracatında en büyük ürün grubu yan sanayi

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Türkiye’yi yasa boğan deprem felaketi nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifa, ailelere ve milletimize baş sağlığı diliyorum. Otomotiv endüstrisi olarak bir yandan acıları bir nebze de olsa gidermek ve yaralarımızı sarmak için dayanışma halinde yardımlarımıza devam ediyor, diğer yandan ülkemiz ekonomisinin üretim ve ihracata dayalı güçlü büyümesine devam etmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Geçen ay endüstri tarihindeki en iyi ikinci şubat ayı performansına imza atmayı başardık. Çekiciler ve Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatında yüksek oranlı artışlar kaydettik. Ülkeler bazında ise Fransa’ya %69, Slovenya’ya %91, Belçika’ya %62 artış oldu” diye konuştu.

 

En büyük ürün grubu tedarikte yüzde 2 artış var

  • Otomotiv sektörünün en büyük ürün grubu Tedarik Endüstrisi ihracatı yüzde 2 artışla 1 milyar 150 milyon dolar olurken,
  • Binek Otomobil ihracatı %10,5 azalarak 727 milyon dolar,
  • Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı %3 artarak 417 milyon dolar, Çekiciler ihracatı %77 artarak 176 milyon dolar ve
  • Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı %94 artarak 131 milyon dolar oldu.

Tedarik sanayinin yıldızı Almanya

Tedarik Endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya yüzde 6 oranında artış görülürken, Rusya’ya yüzde 21, Fransa’ya yüzde 16, Ukrayna’ya yüzde 88 ihracat artışı, ABD’ye yüzde 14, İsrail’e yüzde 29 ihracat düşüşü görüldü.

Binek otomobil ihracatında Fransa

Binek otomobillerde önemli pazarlardan Fransa’ya %72, Slovenya’ya %103, Belçika’ya %188, Fas’a %108 ihracat artışı görülürken, Birleşik Krallık’a %41, İspanya’ya %34, Almanya’ya %17, Polonya’ya %25, İsveç’e %62, ABD’ye %98, Mısır’a %100 ihracat düşüşü yaşandı.

Ticari araçlarda Birleşik Krallık

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda ise Birleşik Krallık’a %29, ABD’ye %100 ihracat düşüşü görülürken, İtalya’ya %40, Slovenya’ya %110, Fransa’ya %54, Belçika’ya %26 ve Danimarka’ya %150 ihracat artışı yaşandı.

Toplu taşımada İtalya

Otobüs-Minibüs-Midibüs ürün grubunda en fazla ihracat yapılan ülkeler olan İtalya ve Macaristan’a, Çekiciler ürün grubunda ise Fransa ve Belçika’ya üç haneli ihracat artışları yaşandı.

En büyük pazar Almanya, Fransa pazarı yükseliyor

Ocakta sektörün en büyük pazarı olan Almanya’ya 386 milyon dolar ihracat yapıldı. İkinci büyük pazar Fransa’ya yüzde 69 artışla 345 milyon dolar, İtalya’ya %27 artışla 274 milyon dolar oldu. Yine önemli pazarlardan Slovenya’ya %91, Belçika’ya %62, Rusya’ya %14, Romanya’ya %17, Fas’a %20, Hollanda’ya %22 ihracat artışı, Birleşik Krallık’a %25, İspanya’ya %15, Polonya’ya %13, ABD’ye %40, İsveç’e %44, Portekiz’e %52 ihracat düşüşü yaşandı.

 

AB ülkelerine ihracat yüzde 15 arttı

Yüzde 71’lik pay ile otomotiv ihracatının en büyük ülke grubu olan Avrupa Birliği Ülkelerine %15 artışla 1 milyar 873 milyon dolar ihracat yapıldı. Diğer Avrupa Ülkeleri %9 pay ile ülke grupları arasında ikinci sırada yer alırken, bu ülke grubuna ihracat %21,5 azaldı. Bağımsız Devletler

Leave A Reply

Your email address will not be published.