Otomotiv ihracatı nisanda 2.7 milyar dolara yükseldi

Türkiye otomotiv ihracatı nisan ayında dolar bazında 2.7 milyara yükseldi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Çin’deki yeni pandemi kapanmaları nedeniyle ticari yaşamdaki olumsuz etkilere rağmen, otomotiv ihracatı yüzde 11,5 büyüdü.

Mart ayı otomotiv ihracatı düşük geldi

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) açıklamasına göre otomotiv endüstrisinin nisan ayı ihracatı yüzde 11,5 artış ile 2,7 milyar dolar oldu. Sektörde, Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve Otobüs- midibüs-minibüs ürün gruplarında çift haneli artış elde edildi. Ülkeler arasında ise ABD, Slovenya ve İsrail’e yüksek oranlı ihracat artışları dikkat çekti. Nisan ayı da dahil edildiğinde ilk dört ayda otomotiv ihracatı yüzde 0,4 artışla 10,2 milyar dolar oldu.

Türkiye ihracatının 16  yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv endüstrisinin nisan ayı ihracatı bir önceki senenin aynı  dönemine göre yüzde 11,5 artış ile 2,7 milyar dolar oldu.

Dolar ve euro arasındaki parite kaybından dolayı ihracatın kaybı 700 milyon dolar olarak hesaplandı.

ABD ve İsrail’e ihracat artışta

ABD, Slovenya ve İsrail’e yüksek oranlı ihracat artışları dikkat çekti. Türkiye ihracatında ikinci sırada yer alan  sektörün aldığı pay ise yüzde 11,7 oldu.

Nisanda en büyük ürün grubunu oluşturan Tedarik endüstrisinde ihracat yüzde 9,5 artarak 1 milyar  151 milyon dolara yükseldi.

  • Binek otomobil ihracatı yüzde 10 azalarak 807 milyon dolar,
  • Eşya Taşımaya  Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 54 artarak 462 milyon dolar,
  • Otobüs-Minibüs-Midibüs  ihracatı da yüzde 21,5 artarak 100 milyon dolar oldu.
  • Tedarik Endüstrisinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya ihracatta yüzde 5 oranında artış görülürken, yine önemli pazarlardan ABD’ye yüzde 85, Polonya’ya yüzde 14, Belçika’ya yüzde 15, Fas’a yüzde 70 ihracat artışı, Rusya’ya yüzde 41, İtalya’ya yüzde 10, Slovenya’ya yüzde 68, Mısır’a yüzde 38 ihracat düşüşü görüldü.

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.