Otomotivde 2019 yılında küreselde kimler kazandı

Otomotiv için, sadece Türkiye’de değil global düzeyde de kara bulutların dolaştığı bir yıl geride kaldı. 2019 yılına yönelik öngörü ve beklentilerde ağır bastığı üzere, yıl birçok büyük pazarda kayıpla sona erdi. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 23 azalarak; 479 bin adet olarak gerçekleşti. Dünya otomobil ve ticari araç satışları en büyük üç pazar olan; Çin, ABD ve Japonya’da da satışlar geriledi. Global düzeyde satışların yüzde 4 civarında gerileyerek; yaklaşık 90 milyon adede indiği ifade ediliyor.

Dünyanın en büyük pazarlarında 2019 yılı bilançosu şöyle:

ÇİN: Dünyanın en büyük pazarı unvanını taşıyan Çin’de otomotiv satışları 2019 yılında yüzde 8 geriledi. Dünya otomotiv endüstrisinin lokomotifi olan Çin’de toplam satışlar 25.4 milyon adet olarak gerçekleşti.

ABD: Dünyanın ikinci en büyük pazarı ABD yılı, yüzde 1.5 kayıpla 17.1  milyon adet satışla bitirdi. GM, Ford ve Toyota satışlardan en fazla payı alan gruplar oldu.

JAPONYA: Dünyanın üçüncü büyük pazarında satışlar yüzde 1.3 geriledi ve 5.1 milyon adet oldu.

AVUSTRALYA: Satışlar yüzde 7.8 gerileyerek 1 milyon 62 bin adet oldu. Toyota, Mazda ve Hyundai en fazla satılan üç marka oldu.

Türkiye’yi besleyen pazarlardaki beklentiler

AVRUPA: Avrupa’da otomobil pazarı 2019 yılında 2018 yılına göre yüzde 1.2 arttı ve toplam 15.8 milyon adet seviyesinde pazara ulaşıldı. Toplam pazar büyümesi ise yüzde 0.1’de kaldı. Sırasıyla Volkswagen, Renault, Ford, Peugeot, Mercedes, BMW, Opel/Vauxhall, Skoda, Audi ve Toyota, otomobilde Avrupa’da en fazla satılan markalar oldu.

ALMANYA: Avrupa’nın en büyüğü, dünyanın dördüncü büyük pazarı Almanya, 2019 yılının en canlı pazarlarından biri oldu. Ülkede toplam satışlar yüzde 5 büyüyerek 3.6 milyon adede ulaştı. Pazarın büyüklüğü dikkate alındığında Almanya bir anlamda tüm Avrupa pazarını sürüklemiş oldu. Volkswagen, Mercedes-Benz ve Ford en fazla satılan markalar; Volkswagen Golf, Volkswagen Tiguan ve Mercedes Classe-C en fazla satılan modeller oldu.

İNGİLTERE: Brexit kıskacındaki ülkede satışlar yüzde 2.3 gerileyerek 2 milyon 311 bin adede düştü. Ford, Volkswagen ve Mercedes-Benz en fazla satılan markalar; Ford Fiesta, Volkswagen Golf ve Ford Focus en fazla satılan modeller oldu.

FRANSA: Yüzde 1.8 artışla 2 milyon 214 bin adet satış gerçekleşti. Fransız markaların liderliği devam etti. Renault, Peugeot ve Citroen en fazla satılan markalar; Peugeot 208, Citroen C3 ve Renault Clio4 en fazla satılan modeller oldu.

İTALYA: Yüzde 0.2 gibi hafif bir artışla 1 milyon 916 bin adet satış gerçekleşti. Fiat, Volkswagen ve Ford en fazla satılan markalar; Fiat Panda, Lancia Ypsilon ve Dacia Duster en fazla satılan modeller oldu.

Uzaklardaki otomotiv pazarlarında neler oldu:

RUSYA: Ülkede satışlar yüzde 2.3 geriledi ve 1 milyon 759 bin adet oldu. 2020 için de beklentiler pek olumlu değil. En fazla satılan marka Lada (362 356), model ise Lada Granta oldu.

GÜNEY KORE: Yüzde 1.6 gerilemeyle 1 milyon 750 bin adet araç satıldı.

KANADA: Satışlar yüzde 3.5 geriledi ve 1 milyon 923 adet oldu.

HİNDİSTAN: Satışlar yüzde 12 gerilemeyle 2 milyon 934 bin oldu ve 3 milyonun altına düştü. En fazla satılan marka Maruti-Suzuki olurken, en fazla satılan 10 modelin 6’sı Maruti-Suzuki modellerinden oluştu.

BREZİLYA: Toplam satışlar yüzde 7.4 artışla 2.7 milyon adede ulaştı. Chevrolet, Volkswagen ve Fiat en fazla satılan markalar; Chevrolet Onix, Ford Ka ve Hyundai HB20 en fazla satılan modeller oldu.

ARJANTİN: Satışlar yüzde 47 gerileyerek 437 bine düştü. Volkswagen, Toyota ve Renault en fazla satılan markalar; Toyota Hilux, Ford Ka ve Chevrolet Onix en fazla satılan modeller oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.