Otomotive yeni büyük soruşturma: Alman devler emisyon için anlaştı mı?

Avrupa Birliği Komisyonu, yeni büyük bir soruşturma başlattı. Alman otomotiv devlerini kapsayan soruşturmanın konusu benzinli ve dizel motorların emisyon salımlarını azaltacak teknolojilerin geliştirilmesini rekabete aykırı olarak engelemek.

Otomobil egzozlarından çıkan atıkların daha düşürülmesi konusunda Alman şirketlerin kendi aralarında anlaşma yapıp yapmadıkları incelenecek.

Kendi aralarında anlaştılar mı?

BMW, Daimler ve Volkswagen AG (Volkswagen, Audi, Porsche) firmalarının rekabete aykırı biçimde temiz emisyon teknolojileri geliştirilmesini engelleyecek eylemlerde bulunup bulunmadıklarını belirlemek için AB Komisyonu resmi soruşturma başlattığını açıkladı.

Konuyla ilgili yapılan AB Komisyonu açıklamasında, adı geçen otomobil üreticisi şirketlerin kendi aralarında yaptıkları toplantılarda emisyon teknolojileri geliştirilmesine ve uygulanmasına engel olacak kararlar alıp almadığının değerlendirileceği bildirildi.

AB Komisyonu, AB’de faaliyet gösteren şirketlerin yer aldıkları sektörlerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını kontrol ve denetleme yetkisine sahip bir organ. Komisyon, bu yetkisine dayanarak, söz konusu soruşturmalarda rekabete aykırı bir gelişme olup olmadığına bakacak. Rekabete aykırı durumların tespit edilmesi halinde AB Komisyonu, bu duruma son veriyor ve şirketlere yüksek para cezaları uyguluyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.