Otomotive yön veren kadınlar

Yıllardır otomotiv endüstrisi erkek odaklı gibi gösterilse de işin iç yüzü aslında pek de öyle değil.
ABD Çalışma Bakanlığı İşgücü İstatistikleri Bürosu’nun 2014 verilerine göre, kadınlar otomotiv endüstrisinde çalışanların yüzde 25’ini oluşturuyor. Ayrıca, kadınların yüzde 80’i otomobil satın alma sürecine etki ediyor.
Tüm bu istatistiklerin yanında kadınların otomotivdeki öncülüğü 1800’lü yıllara dayanıyor.
İşte otomotiv dünyasına eli değmiş o kadınlar.
Margaret A. Wilcox
İlk kaloriferin ayak sesleri
Otomobil için elektronik klima bulunmadan önce Chicago’da doğan makina mühendisi Margaret Wilcox, 1893’te motordaki sıcak havayı kabine dağıtacak bir yol bulmuştu.
Bertha Benz
İlk uzun yolculuk
Soyadından size de tanıdık gelen Bertha Benz, Karl Benz’in eşi. 29 Ocak 1886’da Karl Benz’in motorlu araç patenti tescil edildi ve Benz, otomobilin mucidi olarak tarihe adını yazdı. Ancak, yine de kimse bu aracı satın almak istemiyordu. Bu durumda Bertha Benz başrolü üstlendi ve oğulları Richard ve Eugn ile birlikte ve eşine haber vermeden, Benz’in ‘Pantentli Motorlu Araba’sı ile yola koyuldu. Mannheim’dan Pforzheim’a kadar uzun bir yolculuğa çıkan Benz, dünyaya hem bir kadının hem otomobilin neler yapabileceğini gösterdi.

Mercedes

Mary Anderson
Cam silecekleri
Bir yıl içinde sıklıkla kullandığımız cam sileceklerinin mucidinin bir kadın olduğunu biliyor muydunuz? Mary Anderson, 1903 yılının kış ayında New York’a yapılan bir ziyarette, soğuk bir günde tramvay içerisinde, yağan sulu kar yüzünden ön camı temiz tutmak zor olduğu için, sürücünün aracı açık olan ön cam ile sürdüğünü gözlemledi. Alabama’ya geri döndüğünde arabaların camlarını temiz tutması için el ile çalıştırılabilen bir araç yapması nedeniyle bir tasarımcı tuttu ve bu aracın üretimini yapmak üzere bölgesel bir şirket kurdu. Bunun için başvurdu ve 1903’te cam sileceğinin 17 yıllık patentini aldı.
Hedy Lamarr
Navigasyonun temeli – Wi-Fi/GPS
Aslında bir oyuncu olan Lamarr çok sayıda filmde rol almış olmakla birlikte ilerleyen yaşlarında uygulamaları bilimlerle ilgilenmeye başladı. Oyunculuk kariyerinden sıkılan Lamarr, İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcında, müttefiklerin savaştaki güçlerine yardımcı olmak için çok istekliydi. Besteci ve mucit olan George Antheil ile birlikte yayılma spektrumunun radyo güdümlü torpidolarda kullanılabilmesi amacıyla frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat ederek, ABD’de patentini aldılar. Bu patent, tahmin edeceğiniz gibi günümüz araç içi teknolojilerinden navigasyonun temeli niteliğinde.
Denise McCluggage
AutoWeek
Otomotiv endüstrisinin kadın mucitleri yanında bir de otomotive düşünceleriyle öncelik etmiş kadınlar var. Bunlardan biri de otomobil yarışlarına ve gazeteciliğe ilgisini profesyonelliğe çeviren Denise McCluggage. Bir dönem yarışlara katılan McCluggage, daha sonra AutoWeek dergisini yaratarak gazetecilik sevgisine odaklandı ve otomobili hiç bırakmadı.
Jean Jennings
Automobile Magazine yöneticisi
Otomobil sevgisi küçük yaşlarda başlayan Jennings, Good Morning America’da muhabirlik yaptıktan sonra Automobile Magazine’in en fazla tanınan yöneticisi ve editörü oldu.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.