Otonom araçların kaza raporu

Eylül ayından beri 4 adet sürücüsüz araç test için Kaliforniya yollarında süzülüyor. Ancak bu testlerin bazılarının başarılı geçtiğini söyleyemeyiz.

Şimdiye kadar iletilen raporlara göre üçü Google’a ait olmak üzere dört sürücüsüz araç test sırasında kazaya karıştı.

Otonom sürüş teknolojisini Lexus markalı otomobillerde test eden Google ve Audi markalı bir crossoverda test eden Delphi Automotive yaptıkları açıklamada sürücüsüz araçlarda kullanılan sensör, harita ve yazılım algoritmalarında hatalı olmadığını belirtti.

Şimdilik bu kazalar bize sürücüsüz araçların olası bütün kazaları öngöremediklerini gösteriyor. Google, şimdiye kadar 1 milyon kilometreden fazla yol yapan aracın ara sıra sorun çıkarmasını normal olarak görüyor. Teknoloji devinin verilerine göre sürücüsüz aracın toplamda 11 kazası bulunuyor.

Otonom sürüş teknolojisini 6 yıldır sokaklarda ve Silikon Vadisi etrafındaki otobanlarda test eden Google’ın otomobili haftada 10.000 kilometreden fazla yol kat ediyor.

Audi SQ5 modelini otonom sürüş teknolojisi ile donatan Delphi de geçtiğimiz kış aylarında aracın bir kazaya karıştığını onayladı. Ancak Delphi sözcüsü Kristen Kinley konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kazada kimsenin yaralanmadığını polis raporunda da hatalının Delphi değil diğer araç olduğunu belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.