Otopilot, Tesla’nın başını derde sokuyor!

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, otopilot ile ilgili iddialar nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bir kez daha inceleme altına giriyor.

Son olarak Twitter satın alımıyla gündeme gelen Elon Musk’ın otomobil şirketinin başı soruşturmalarla dertte. Tesla, otopilotun üzerinden olası suçlamalarla karşı karşıya. Tesla’ya ABD Adalet Bakanlığı tarafından daha önce soruşturma açılmıştı. Hali hazırda üç farklı devlet kurumu tarafından araştırılan şirket şimdi de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nun (SEC) radarına girdi.

Tesla otopilot sistemi dördüncü incelemenin kapısını araladı

Tesla, aslında karmaşık bir durum yüzünden köşeye sıkışıyor. Durum şu ki aslında otopilot, davacılara göre hem teknik hem de maddi olarak tehlikeli görünüyor.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), daha önce Tesla’nın “Tam Otonom Sürüş” olarak adlandırdığı sistem kullanılırken gerçekleşen kazaları inceleme altına almıştı. Bunun üzerine ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), Tesla’nın “tam özerklik” vurgusu yaptığı otopilot sistemine yönelik bir soruşturma başlattı. Soruşturmada, kazaların yanı sıra Tesla’nın sistemin ismi nedeniyle tüketicileri yanlış yönlendirdiği iddia edildi.

Tesla’nın yukarıdaki yöntemlerle tüketiciyi manipüle ettiğine vurgu yapan SEC de Musk’ın Twitter’da Tesla’nın hisse senedi fiyatında düşüşe veya artışa yol açan çılgın açıklamalar yapmasına izin vermekle suçladı.

DoJ ve SEC soruşturmaları aynı anda gerçekleşiyor. SEC, Tesla Otopilot ve Tam Kendi Kendine Sürüş hakkında iddia edilen asılsız iddiaların hisse senedi fiyatı üzerindeki etkisini incelerken DoJ cezai suçlamalar talep edebilir gibi görünüyor. SEC, esasen menkul kıymetler piyasasındaki sivil sonuçları araştırmaktan sorumlu olacak.

Tüm bunlar, şu anda Tesla‘ya yönelik dört hükümet tarafından yürütülen soruşturma olduğu anlamına geliyor. Adalet Bakanlığı’nın devam eden soruşturması, SEC soruşturması, NHTSA tarafından Tesla otopilot sistemine yönelik devam eden soruşturma ve California DMV’nin Tesla’nın yarı özerk sistemleri için yanıltıcı isimlerine karşı davası.

Leave A Reply

Your email address will not be published.