Peugeot’nun geleceği: 208 GTI yenileniyor

Aslan logolu Fransız Peugeot yeni bir fuarda boy gösterme hazırlıklarına şimdiden başladı. GTI harfleri yanlana geldiğinde ilk akla gelen performans modellerinin başında yer alan  Peugeot 205 ve devamı, bir ilk ile yine meraklılarını şaşırtıyor. GTI efsanesine elektrik takviyesi geliyor. Peugeot’nun geleceği: 208 GTI yenileniyor dersek hiç de yanlış olmayacak

Geçmişindeki 205 – 106 – 309 -306 GTI gibi hothatch otomobilleriyle limitleri zorlayan Fransız markanın günümüzdeki iki hızlı GTI modeli olan 208 ve 308 GTI modellerinden 208 hp turbo beslemeli modeli elektrikli olarak performans sergileyecek.

Performans merakla bekleniyor

Tamamen elektrikli olacağı bilgisi alınan yeni 208 GTI için performans verileri belli olmasa da şimdiden merak uyandırıyor.

Önümüzdeki yıl Mart ayında yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’na katılma planları içindeki Peugeot’nun Başkanı Jean Pierre Imparatore’nin yaptığı açıklamada PSA grubunda ortak platform üretim tekniği CMP üzerende yükselecek olan yeni modellerin sıkıcı olmasını istemediklerini belirtti.

Imparatore ayrıca Peugeot Sport’un aktif olarak elektrikli motorlu yüksek performanslı araçlar geliştirdiğini de söyledi. 3008’in 300 bhp’lik bir hibrit versiyonunun 2019 model olarak yola çıkmaya hazır olduğunu ve bu teknolojiyi göstermek için 308 R Hibrid gibi kavramlar geliştirildiğinin bilgisini de verdi.

Avrupa’nın egzoz emisyonları kuralları için 2020 yılına kadar elektrikli GT ve GT Line versiyonlarının geleceği, premium segment için 400 kw (536 hp) gibi oldukça ciddi güçlerden bahseden Fransız marka, önümüzdeki 10 yıl içinde elektrik ile ilgili büyük gelişmelerin olacağının ipuçlarını verdi.

Imparatore’nin açıklamasının sonunda rakip Fransız marka Renault’a bir gönderme de vardı. Peugeot’nun yapacağı elektrikli otomobillerin Renault ZOE gibi olmayacağını söyledi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.