Dünyadaki 460 rallinin lastiği, Türkiye’den gitti

Motor sporlarında olağanüstü bir yılı daha tamamlayan Pirelli, küresel rekabette 110. sezonunun finalini İzmit’teki “şampiyonların fabrikası nın” kapılarını açarak kutluyor. Türkiye’deki fabrika, Formula 1 haricindeki pek çok yarış lastiğini üretiyor. Pirelli Türkiye şampiyonların lastikçisi oldu .

460 rallinin lastiğini Türk işçiler İzmit’te üretti

1960 yılında kurulmuştu

Pirelli’nin 1960 yılında İzmit’te kurduğu fabrika, Türkiye’deki ilk lastik üretim tesisiydi. Fabrika, 2007’den bu yana motor sporları için lastik üretiyor ve bu rakam her yıl 403 farklı türde yarış lastiğine ulaşıyor. Fabrikanın 20.000 metrekare büyüklüğündeki ek tesisinde 250’den fazla çalışan, sadece yarış lastikleri üretiminde görev yapıyor.

Özel yarış lastikleri şovlara da çıktı.

2017’de 460 şampiyonaya lastik üretti

Pirelli, 2017 yılında iki ve dört çeker araçlara yönelik 460 şampiyonanın tedarikçiliğini üstlendi. Yılda yaklaşık 1200 yarışı kapsayan bu 460 şampiyonanın 157 pist serisi ve 69 ralli serisi olarak toplam 226’sı otomobillerle koşuluyor.

Pirelli, gelecek yıldan itibaren Dünya Gençler Ralli Şampiyonası’nın tek lastik tedarikçisi olacak. En yeni nesil Pirelli WRC lastiklerinin tamamı İzmit Fabrikası’nda üretilecek.

Pirelli Türkiye şampiyonların lastikçisi olarak 2018 yılında daha çok yarışa lastik üretecek.

Nurburgring pistini ağlatan lastik

Pirelli Türkiye şampiyonların lastikçisi ünvanını getiren en önemli yarışlardan biri de Almanya’nın ve dünyanın en ünlü pistinde gerçekleştiriliyor. Pirelli’nin lastik sağladığı en kalabalık katılımlı mücadele olan Nurburgring 24 Hoursyarışında birbirinden çok farklı 200’den fazla otomobil start alıyor. Bu yarış, otomobillerin ve lastiklerin aynı olduğu ve farkı pilotun yarattığı Ferrari Challenge ve Lamborghini Super Trofeo) gibi tek marka şampiyonalarından çok farklı oluyor.

Pirelli açısından yılın en büyük motor sporları etkinliği olan ve Blancpain GT Series kapsamında en çok öne çıkan Spa 24 Hours yarışında kullanılan lastikler de İzmit’te üretiliyor. Bu yılki yarışa getirilen 13.000 lastik 24 tırla taşındı ve 80 kişilik bir ekip, maksimum kapasitede her 14 saniyede bir lastik takmayı başardı.

Son derece popüler Brazilian Stock Car serisinden China GT ve FIA GT World Cup in Macau gibi diğer Asya şampiyonalarına kadar farklı yarışların da dahil olduğu böylesine çeşitlilik içeren motor sporları gereksinimleriyle dünya çapında 1000’den fazla kişiden oluşan özel bir ekip ilgileniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.