Plakalara yeni düzen geliyor

Trafikte araçlara yönelik uygulamalara bir yenisi daha ekleniyor. Bir çok açıdan sakınca yaratan sahte plakalara karşı bu kez yepyeni bir önlem alınıyor. Bu önlem ile Türkiye’deki 22 milyondan fazla aracın plakası yeniden mühürlenecek veya değişecek. Mühürleme işlemi Şoför odaları plaka basımhanelerinde yapılacak. Sistem Şoför Odaları ile Emniyet Genel Müdürlüğü ve Darphane ortaklığında yürütülecek.

Hırsızlık, terör ve kapkaç gibi kriminal olaylarda başrolü oynayan sahte plakalara karşı yeni mühür sistemi önlemi alınacak. Yeni sistemde sahte plaka döneminin tamamen ortadan kalkacağı öne sürülüyor.

Araç plakalarındaki yeni mühür sistemi Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Odası, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Darphane işbirliğiyle hayata geçirilecek.

Yeni sistemin devreye alınacağı tarih ise 1 Ocak 2018 günü başlıyor.

Plakadaki mühür yenilenecek

Ülke genelinde plaka basımı yapılan odalarda uygulanmaya başlayacak olan yeni mühür ve beratları Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın’ın talimatlarıyla yurt genelinde plaka basımına yetkili olan odalara gönderilmeye başlandı

Tokat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Zeki Yakar, Tokat’ta kendilerine beratın ulaşmasıyla birlikte yılbaşı beklenmeden yeni mühürle işlem yapılmaya başlandığını aktardı. Yakar, yeni sistemin sahte plaka basımlarının önlenmesi adına iyi bir çalışma olduğunu kaydetti.

Sahtesi Yapılamayacak

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Eğitim ve Kamu İlişkileri Biriminden Ali Seydi Aydoğan ise yeni mühür sistemine ilişkin, mührün en büyük özelliğinin izinin darphanede basılmasından dolayı sahtesinin yapılamayacak olması olduğunun altını çizerek, bu çalışmayla terör olayları, hırsızlık ve kapkaç gibi suçların da önüne geçileceğinin hedeflendiğini aktardı.

Hırsızlık ve Terör Olaylarının Önüne Geçecek

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Eğitim ve Kamu İlişkileri Biriminden Ali Seydi Aydoğan, yeni mühür sistemine ilişkin yapmış olduğu açıklamasında, yaşanan terör olaylarının ve hırsızlık vakalarının, kapkaçların engellenmesinde yeni bir mührün basıldığını belirtti. Aydoğan, mührün özelliğine ilişkin, kendi izinin darphanede basılmış olmasını ve artık sahtesinin yapılamayacağını belirtti.

Aralık ayının sonunda ülke genelindeki plaka mühürlerini teslim edilmiş olacağını belirten Aydoğan, yeni yıldan itibaren de uygulamanın başlayacağını kaydetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.