Porsche’ler Michelin ile yere basıyor

 

Porsche-Michelin-Leman Yarislari- İsbirligi

Michelin ve Porsche işbirliği FIA WEC’e taşınıyor 

 

Porsche 919 Hybrid’in geliştirilme sürecine teknik destek veren Michelin, şimdi de Porsche’nin 2014 yılı FIA WEC ve Le Mans yarışlarında destekçisi oldu.

 

Porsche 919 Hybrid lastikleri yüzde 15 daha ince 

Yarışlar için özel olarak geliştirilen ve simülasyon testlerinden başarıyla geçen 919 Hybrid ile Michelin, Porsche’nin LMP1 sınıfında teknik ortağı oldu. 2014 yılı FIA WEC (Dünya Dayanıklılık Şampiyonası) ve Le Mans yarış kurallarına göre araçların ön ve arka lastiklerinde 31/71-18 boyutlarında kullanılacak lastikler, Michelin tarafından araçların aerodinamiği düşünülerek tasarlandı.

FIA WEC ve Le Mans yarışlarında araçların ağırlığı ve aerodinamikleri çok önem taşıyor. Michelin, aracın ağırlığını doğrudan etkileyen lastik tasarımında sürücülere avantaj sağlamak için lastiklerini eskisine oranla yüzde 15 daha dar ve 8 kilogram daha hafif tasarladı.    

Michelin lastikleri Porsche'nin yeni sportif kompakt SUV modeli Macan'da ve 918 Spyder gibi yeni ve özel modellerde de kullanılıyor.

Porsche 918 Spyder için geliştirilen Pilot Sport Cup 2 lastikleri 918 araç için 3 bin 672 adet üretilirken; ön jantlar için 265/35-ZR20, arka jantlar için 325/30-ZR21 olmak üzere iki ebatta üretiliyor.

 

PİSTLERDE DENEYİP- YOLLARA UYGULUYOR

İşbirliği hakkında duyduğu memnuniyeti belirten Michelin Motor Sporları Direktörü Pascal Couasnon, “Michelin olarak motor sporlarına verdiğimiz destekler sayesinde Ar&Ge çalışmalarımız her geçen gün daha da güçleniyor.

Porsche’nin şu an günlük yol koşulları için kullanılan Michelin lastikleri daha üç yıl önce Le Mans 24 Hours yarışlarında kullanılan teknolojilerden besleniyor” dedi.

 

AR$GE'DE 6 BİN ÇALIŞAN

18 ülkede 69 fabrikası ile faaliyet gösteren Michelin, Ar-Ge faaliyetlerine yılda 600 milyon Euro ayırıyor. Lastik üreticileri arasında en yüksek Ar&Ge harcamasına sahip olan Michelin, bu doğrultuda 350 farklı meslekten, konusunda uzman 6 bini aşkın Ar-Ge çalışanı ile yıl boyunca çalışmalarını sürdürüyor. 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.