PSA Türkiye’de atılıma hazırlanıyor

PSA Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortadoğu-Afrika Operasyonları Başkan Yardımcısı Quemard: “Türkiye’de otomotiv pazarının bu yıl 1 milyon seviyelerine yaklaşacağı konuşuluyor. Pazar olumlu gelişirken, biz de grup olarak Türkiye pazarında önemli bir atılım yapacağız”dedi.

PSA Yönetim Kurulu Üyesi ve Ortadoğu-Afrika Operasyonları Başkan Yardımcısı Jean-Christophe Quemard, Türkiye’de otomotiv pazarının bu yıl 1 milyon seviyelerine yaklaşacağının öngörüldüğünü aktararak, “Pazar olumlu gelişirken, biz de grup olarak Türkiye pazarında önemli bir atılım yapacağız” dedi.

Bayraktar Grubu ile Citroen iş birliğinin 20. yılına özel düzenlenen etkinlikte konuşan Quemard, PSA grubunun değişen stratejisi ve operasyonel yönetimi üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Quemard, Bayraktar ve PSA gruplarının çok dinamik bir yapıya sahip olduklarını belirterek, “Bayraktar Grubu’yla son derece verimli ve dostluğa dayanan bir iş birliğimiz var. Çünkü çok iyimser, insani yanı yüksek ve akılcı bir partnerimiz var” diye konuştu.

(Soldan Sağa) PSA Yönetim Kurulu Üyesi Jean-Christophe Quemard, Citroen CEO’su Linda Jackson ve Bayraktar Grubu YK Başkanı Mustafa Bayraktar

PSA’nın öncelikleri arasında bölgelerdeki karlı gelişimin ilk sırada geldiğini vurgulayan Quemard, şunları söyledi:

“Bir yıldır bu strateji çerçevesinde çalışıyoruz ve bu çalışmaların sonuçlarını almaya başladık. Bugün PSA olarak operasyonlarımız çok karlı hale geldi. Bu anlamda PSA olarak geleceğe umutla bakıyoruz. Bir yıl önce, grubu bölgelere ve markalara bölme kararı aldık. Bugün burada bunun en mükemmel örneğini görüyorsunuz. Bir bölge, bir marka ve işini büyük başarıyla yapan bir partner bulunuyor. Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nde 200 bin satış gerçekleştirdik. Değişen bölgesel organizasyon yapımıza göre, Avrupa ve Çin grubu artık Avrupa, Çin, Ortadoğu ve Afrika grubuna dönüştü. PSA olarak bundan sonra da bölgesel satışlarımızı markalarımıza güvenerek geliştireceğiz.”

Quemard, nisan sonu itibarıyla Türkiye’de grup olarak yüzde 8 pazar payına sahip oldukları bilgisini vererek, “Bu bizim için bir rekor oldu. PSA grubu için Türkiye çok önemli bir pazar. Türkiye’de pazarın bu yıl 1 milyon seviyelerine yaklaşacağı konuşuluyor. Pazar olumlu gelişirken, bizim de grup olarak Türkiye pazarında önemli bir atılım yapacağımızı belirtmek isterim. Yarışa daha da güçlü olarak devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

– “Pazar payımızı yüzde 3,6’nın üzerine çıkaracağız”

Bayraktar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar da Citroen gibi “güçlü ve köklü” bir otomotiv markasının dünyadaki en büyük distribütörü olmaktan dolayı gurur ve mutluluk duyduklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Citroen, otomobilin tarihi boyunca çığır açan devrimlere ve büyük buluşlara imza atmış bir marka. Kökleri 95 yıl öncesine uzanan Citroen markasının, ülkemizdeki 60 yıllık serüveninin son 20 yılı, grubumuzla başarılı bir işbirliğine dönüştü. 1995’ten bu yana yaptığımız çalışmalarımızı rakamlarla ifade etmek gerekirse 270 bin araç satışı, 2 milyonun üzerinde servis girişi, bunun yanında da 40 bine yakın Türkiye üretimi Nemo satışı gerçekleştirdik. Geldiğimiz noktada, Türkiye geneline yayılmış, beşi grubumuza bağlı olmak üzere, 53 satış noktası ve 1.500’den fazla çalışanıyla Türkiye’deki tüketicilerimize hizmet veren büyük bir aileyiz.”

Türkiye otomotiv pazarından daha da büyük pay alıp, söz sahibi bir oyuncu olmak üzere çalışmalarına devam ettiklerini anlatan Bayraktar, bu hedeflerinin odak noktasında her zaman Citroen markası ve PSA grubunun olacağını söyledi.

Bu yıl için 32 binin üzerinde araç satışı gerçekleştirip, pazar paylarını yüzde 3,6’nın üzerine çıkaracaklarını öngördüklerini aktaran Bayraktar, 2017 ve sonrasında ise pazar paylarını yüzde 4,5’in üzerine çıkartmayı hedeflediklerini belirtti.

Bayraktar, PSA Grubu’nun lüks modellerini temsil eden DS markasının Türkiye’deki satışına ilişkin bir soruya, “Türkiye’deki ilk DS Store Ankara‘da açılıyor. DS’i Türkiye’de ayrı bir satış teşkilatı ile satışa sunacağız. Bizim organizasyonumuz içinde DS’nin ayrı bir bayi yapılanması olacak” cevabını verdi.

– “2014 yılında dünya satışlarımız yüzde 4 arttı”

Citroen Üst Yöneticisi (CEO) Linda Jackson ise Türkiye’de 20 yıllık yolculuklarına eşlik eden Bayraktar Grubu ile çalışmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Citroen’in performansı tüm dünyada pozitif bir ivme yakaladı. 2014 yılında dünya satışlarımız yüzde 4 artarken, özellikle Avrupa ve Çin pazarında önemli yükseliş yaşandı. Avrupa satışlarımızın artışı da yüzde 7 oldu” dedi.

Bu ivmenin yeni modelleri C4 Picasso, C4 Cactus ve Yeni C1’in başarılarıyla gerçekleştiğini anlatan Jackson, şunları ifade etti:

“C4 Picasso Avrupa’da MPV segmentinde 210 binden fazla satışla lider konumda bulunuyor. Türkiye’de 2014 Eylül ayında lanse ettiğimiz C4 Cactus bugüne kadar toplamda 65 bin sattı. Yine küçük araç segmentindeki yeniliğimiz C1 de 55 binle çok iyi bir konumda bulunuyor. C-Elysee modelimiz ise hem Çin hem de Türkiye pazarında çok başarılı bir satış grafiği yakaladı. C-Elysee Türkiye’de satışa sunulduğundan bu yana 32 bin adet satıldı. 95 yıl içerisinde 50 milyondan fazla araç sattık.”

Citroen Türkiye Distribütörü Baylas Otomotiv’in Genel Müdürlüğünü Bahattin Tatoğlu yürütüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.