Q serisinin zirvesi 1.2 milyonluk etiketle geldi

Audi Q model ailesinin en yeni yüzü Audi Q8, satışa sunuldu. Türkiye pazarına 50 TDI quattro 286 hp Tiptronic versiyonla çıkan yeni modelin fiyatı da açıklandı.

Dört kapılı lüks bir coupé aracın pratik çok yönlülüğünü, geniş bir SUV modelin avantajlarıyla buluşturan Q8, quattro dört tekerlekten çekiş özelliğiyle arazi sürüşleri için de sıradışı bir dayanıklılığa sahip.

4,99 metre uzunluğunda, 2 metre genişliğinde ve 1,71 metre yüksekliğindeki Audi Q8, kardeşi Q7’den daha geniş, daha kısa ve daha yere yakın. Neredeyse 3 metreye ulaşan aks mesafesi ile, iç mekan ferahlığı daha öne çıkıyor. Arka koltuklar yatırıldığında bagajın toplam hacmi 1.755 litreye ulaşabiliyor.

Q model ailesinin yeni yüzü olarak lanse edilen Q8, ilk bakışta sekizgen tek parça ızgarasıyla dikkat çekiyor. Dik konumdaki güçlü radyatör ızgarası, öne doğru uzatılan spoiler ve sert çizgilere sahip hava kanallarıyla birleşmiş ve otomobile kendine güvenen bir görünüm kazandırmış. Zarif bir kavisle arkaya uzanan tavan, hafif eğimli D sütunuyla buluşuyor ve 22 inçlik tekerleklere ev sahipliği yapan tekerlek kemerlerinin üzerindeki quattro çizgisinde son buluyor. Standart olarak LED farlarla alınabilen Q8’de, HD Matrix LED teknolojisi opsiyonel bir donanım olarak sunuluyor.

Tümüyle mekanik orta diferansiyel motorun ürettiği gücü ön ve arka aksa standart olarak 40:60 oranında aktarıyor. Gerektiğinde ise, gücün büyük kısmı daha fazla yol tutuşuna sahip olan aksa yönlendiriliyor. Buna ek olarak 254 milimetrelik zemin yüksekliği, ön ve arka çıkıntıların kısalığı ve yokuş aşağı iniş kontrolü sayesinde Audi Q8; asfaltın bittiği noktadan sonra da aynı performansla yoluna devam edebiliyor. Konfor ve spor modlarında adaptif havalı süspansiyonun opsiyonel bir özellik olarak sunulduğu modelde; zemin yüksekliği yol koşullarına ve sürücünün tercihine göre 90 milimetre kadar değişebiliyor.

arka tekerlek 5 derece yatabiliyor

Progresif Direksiyon standart olarak yer alırken; dört tekerlekten yönlendirme sistemi opsiyonel. Bu sistemde 5 dereceye kadar yön değiştirebilen arka tekerlekler düşük hızlarda yapılan dönüşlerde çevikliği artırmak için dönüş yönünün tersine, yüksek hızlarda ise dengeyi artırmak için dönüş yönüne çevriliyor.

Yeni Audi Q8’in MMI dokunmatik ekranlı yönetim konsepti sayesinde otomobilin hemen tüm fonksiyonlarına iki geniş ekran vasıtasıyla ulaşmak mümkün. Üstteki 10,1 inçlik ekran, bilgi ve eğlence sistemi ile navigasyon tarafından kullanılırken; sürücü ise 8,6 inçlik ekran üzerinden otomobilin ısıtma ve havalandırma sistemi ile konfor fonksiyonlarını yönetebiliyor ve yazı yazabiliyor.

Kullanıcı bir düğmeye bastığında titreşim ve sesle geribildirim alıyor. Buna ek olarak, sesli kumanda sistemi sayesinde Audi Q8 akıllı bir konuşma arkadaşına dönüşüyor. Sürücü, sisteme sesli komut verirken belirli kalıplara bağlı kalmak zorunda değil; örneğin yakındaki restoranları bulmak için acıktım demesi yeterli.

Otomobilin göstergeleri, tümüyle dijital Audi sanal kokpitinde yer alıyor. Yüksek çözünürlüklü 12,3 inçlik ekran, çok fonksiyonlu direksiyon yardımıyla değiştirilebilen iki farklı görünüm seçeneğine sahip. Opsiyonel plus seçeneği ise sportif üçüncü bir görünüm daha sunuyor. Baş üstü göstergesi ayrıca navigasyona yardımcı olan kapsamlı bir şerit asistanı gibi önemli bilgileri ön cama yansıtıyor.

Audi Q8 50 TDI quattro 286 hp Tiptronic modeli 391,7 bin TL net fiyat üzerine 626,7 bin TL, yüzde 160 ÖTV, 183 bin TL KDV; 5.232 TL Motorlu Taşıtlar Vergisi eklenerek 1.207 bin TL anahtar teslim fiyatla satışa sunuluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz