Qashqai mi, Kadjar mi, yeni Duster mı?

SUV ya da crossover dediğimiz segmentte işler iyice karışacak. Hızla büyüyen bu tür araçların satışları üretici devlerini de yeni planlar ve ataklar yapmaya zorluyor. Ama bu o kadar da kolay değil.

Bu karışıklığı şimdi de Renault Nissan Dacia Grubu’nun yaşadığı söylenebilir.

Ne zor karar…

Nissan Qashqai

Qashqai gibi bu segmentin adeta jenerik ismi haline gelen ve çok satan bir modele sahipsin ama pazar hızla büyürken başka markaların ile başka modeller de çıkarmak zorunda kalıyorsun. İşte fiyat-performans aracı Duster.

Yenileme çalışmaları süren Duster’ın mevcut neslinin satışı devam ediyor

Sonra geçtiğimiz yıllarda devreye alınan Renault Kadjar.

Renault Kadjar

Her üç model de kendi alanında iyi iş yapıyor.

Fakat Duster’ın yenilenme zamanı geldi. Renault-Dacia pazarlama mühendisleri işlerini bilir. Bir formül mutlaka bulacaklardır ama soru şu:

Yeni Duster da Renault Kadjar gibi Nissan Qashqai platformunda mı üretilecek?

Böyle bir gelişmenin Duster maliyetlerini yükselteceği ve bugünkü rekabetçi konumunu bozacağını belirten analistler, bir diğer seçeneğin yeni Duster’ın halen üretildiği platformda devam etmesi ve bu sayede rekabetçiliğini sürdürerek, satışlarını yine yukarıda yani istenen seviyelerde tutması olacağını belirtiyorlar.

Dacia tarafı da konuyla ilgili bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Taa ki eylül ayındaki Frankfurt Motor Show’a kadar.

Peki bu üç kardeş arasında nasıl bir kavga çıkabilir?

Romanya Japonya ve Fransa savaşına hoşgeldiniz

Otomotiv geçmişinde kendi başına yol alırken arkasında önemli bir başarı izi bırakmayan ve Fransızlar tarafından satın alındıktan sonra gerçek anlamda dünya markasına dönüşen DACIA,
Diğer tarafta bünyesinde Skyline GTR gibi dünyanın en iyi otomobil mühendisliklerinden birine sahip, Amerika’da ve Avrupa’da uzun yıllar kendini kanıtlamış bir NISSAN .
Değişik kategorilerde geliştirmiş olduğu motor teknolojileri tartışma götürmez hale gelen ve Dacia, Nissan, Samsung, Mercedes, Infiniti gibi büyük markalara bile motor tedariği yapan RENAULT. 

Sizce hangisi bu savaşı kazanır ?

Üçününde kaputunun altındaki güç kaynağında Fransız Renault imzası olduğunu biliyoruz ve bu yüzden motorların karşılaştırılması hakkında herhangi bir teknik detay yazmıyorum.

İşin kısacası bu araçlardan birine karar verirken, bize motorlar yol göstermeyecek. Biz benzinli veya dizel, 1.2, 1.5 veya 1.6 dizel gibi seçeneklerin kendimize uygun olanıyla yol almak durumunda olacağız.

Bu nedenle aracın motoru dışındaki tasarım, teknoloji, kalite, ekonomi, fiyat-performans gibi kriterlerle seçimimizi yapacağız.

Seçim nedenleri arasında en plana çıkan FİYATLARA mevcut haliyle bir göz atalım.

  • Nissan Qashqai: 89.000 ile 164.000 TL arasında
  • Renault Kadjar: 98.000 ile 145.000 TL arasında
  • Dacia Duster:  60.000 ile 87.000 TL arasında

Fiyatlandırmada en pahalısı Qashqai olarak öne çıkarken, en ucuzu ise Duster. Kadjar ise Duster’a daha yakın bir fiyat profili çiziyor.

Bu fiyat farkı kaliteyi mi gösteriyor?

En çok satılanlar sıralamasında bu yılın ilk 4 ayında Qashqai’nin önüne geçen Duster, günümüz koşullarında sıfır araç alırken fiyat-performans değerlendirmesinin daha önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Dacia Duster
Renault Kadjar
Nissan Qashqai

Duster’ı alan dağ bayır gezerken Qashqai ve Kadjar kullanıcılarının daha çok şehir içi kullanıcısı olduğu ve araçlarından off road performansı beklemediklerini söyleyebiliriz.

Hafif arazi koşullarında çalışan şantiyeler yada benzeri sektörler sağlamlığını kanıtlamış DUSTER 4X4 versiyonunu ekonomik olmasının da etkisiyle kullanırken, ticari taksiler de Duster 4×2’yi çok seviyorlar.

Duster modelinin donanımı ve kalitesini yeterli bulmayan ve ekonomik olarak biraz daha yukarılarda dolaşanları Kadjar mutlu olurken, daha da fazlasını isteyenler Qashqai için Nissan bayilerine gidiyorlar.

Resmin bütününe baktığımızda 4×4 amacı ile tasarlanan bu 3 modelin en çok 4×2 versiyonları ilgi görüyor ve biz Türk halkının yerden yüksek araba sevdiği gerçeği tekrar kesinlik kazanıyor.

Aynı segment 3 model araç ama fiyat ve donanım açısından aralarında uçurumlar söz konusu. Bu da aralarında adil bir savaş olmadığını ortaya koyuyor.
Duster’ın satışlarda zirveye yerleşmesi de bu fiyatlarla hiç şaşırtıcı değil.

Sonuç olarak “Hangisini alayım” diye düşünmediğimiz, bizi tamamen fiyatların yönlendirdiği 3 farklı model.

Renault Kadjar Test Sürüşü

Dacia Duster EDC’yi Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş anlatıyor

http://otoajanda.com/dacia-duster-test-surusu/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.