Rekortmen ailenin yenisi Egea Hibrit ile Çanakkale Köprüsü geçildi

Otomobil tarihine dahil olduğu 6 yıldan bu yana Türkiye’nin en çok satan otomobili olan Fiat Egea, makyaj sonrasının en önemli hamlelerinden ikisini Nisan 2022 itibariyle gerçekleştirdi. Artık Fiat Egea Hibrit ve Egea Dizel Otomatik seçenekleri de aileye katıldı. Egea’nın otomatik şanzımanlı hibrit motorlu versiyonları nisan ayından itibaren sedan, hatchback, Cross ve Cross Wagon gövde tipleriyle satışa çıktı.

Yeni Egea Hibrit Çanakkale Köprüsü üzerinde ilk yolculuklarını gerçekleştirdi. Fiat Egea Hibrit, dünyada önce Türkiye’de yollara çıkıyor. Avrupa’da ön siparişe açıldı fakat teslimatlar bir ay sonra gerçekleşebilecek.

Fiat, 2019 yılında açıkladığı 225 milyon dolarlık yatırım tutarının içinde hibrit seçeneğini de bütçeledi. Yeni aracın planlaması 3-4 yıl önceden başladı. Türkiye için olmasa da Avrupa için hibrit otomobiller önemli bir pazar teşkil ediyor. Türkiye’de de giderek büyüyen bir segment. Türkiye’de üretilecek Egea Hybrid modeli ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerine ihraç edilecek.

Egea Hybrid, yeni nesil 130 HP güç ve 240 NM torka sahip, 1,5 litrelik 4 silindirli turbo benzinli FireFly motor il; 48-Volt bataryaya sahip 15 kw’lık elektrik motorun sinerjisinden alıyor. Egea Hybrid’de BSG (Belt Start Generator) ve 15KW’lık elektrikli motor 130 beygirlik içten yanmalı motoru destekliyor.

Egea Hybrid, yeni güç aktarma organları sayesinde içten yanmalı motorun ısınma fazında oluşan yakıt tüketimi ve emisyonun düşürülmesi sağlanıyor.

  • Egea’daki hibrit teknolojisi; aracın yakıt harcamadan, yüzde 100 elektrikli modda kalkış yapabilmesine: (e-launch)
  • ve düşük devirde tamamen elektrikli modda ilerlemesine: (e-creep) imkan sağlıyor.
  • Egea Hybrid, sadece elektrik motorun gücü ile yoğun ve sıkışık trafikte kısa mesafelerde gaz pedalına basmadan ilerleyebiliyor (e-queueing).
  • Egea Hybrid tamamen elektrik modunda park edilebiliyor (e-park).

Egea Hibrit hem frenleme hem de yavaşlama esnasında enerji geri kazanımı ile bataryasını şarj edebiliyor.

Fiat Egea Hybrid Çanakkale'de

Egea Hybrid ile birlikte 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman da FIAT markasında ilk defa satışa sunuluyor. 7 ileri otomatik vitesli Egea Hybrid, 0-100 km hızlanmasını 8,6 saniyede tamamlarken; yakıt tüketiminde de önemli bir avantaj sağlıyor. Şehir içi kullanımda 100 km’de 5,0 lt’lik (WLTP) tüketim değerine  ulaşıyor.

Yeni 48-Volt hibrit benzinli motor, şehir içi kullanımda hem benzinli, hem de dizel motorlara oranla daha düşük yakıt sarfiyatı sağlıyor. Yeni Egea Hybrid, 48-Volt Hibrit motor seçeneğini sunuyor.

Fiat Egea Hybrid Çanakkale Köprüsü'nü geçti

Egea Hybrid üç donanım paketinden hangisi?

Egea Hybrid, Easy (Sedan) / Street (Hatchback ve Cross), Urban ve Lounge olmak üzere 3 farklı donanım seviyesinde; otomatik şanzımanla 509.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Fiat, Türkiye’deki tüm bayilerine hibrit otomobil eğitimlerini tamamladı. Araç için Türkiye’deki tüm Fiat bayilerinde servis imkanı sağlandı. Ayrıca araç tamamen 5 yıl garantili olarak satışa çıktı.

Fiat Egea Hibrit ve Egea Dizel Otomatik fiyatları için linke bakabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.