Renault elektrikli Ampera halka arzından piyasa koşulları nedeniyle vazgeçti

2030’a kadar tam elektrikli olmayı planlayan Renault Grubu, Ampere elektrikli araç biriminin halka arzına yönelik planlarını , “mevcut pazar koşullarının yerine gelmediğini” söyleyerek geri çekti.

Grup CEO’su Luca de Meo Pazartesi günü yaptığı açıklamada, iptalin otomobil üreticisinin elektrikli araç (EV) ve yazılım stratejisi gibi planların geliştirilmesinde hiçbir etkisi olmayacağını söyledi.

Açıklamada, “Hem mevcut sermaye piyasası koşulları hem de daha güçlü nakit üretimi göz önüne alındığında, Renault Grubu Ampere halka arz sürecini iptal etmeye karar verdi” denildi.

Halka arzın bu yılın ilk yarısında gerçekleşmesi planlanıyordu. Ancak Renault, 2023 sonlarında değerlemenin çok düşük olması halinde halka arzın gerçekleşmeyeceği de söylenmişti.

Ampere, 2023’te 45 bin olan elektrikli araç satışını 2025’te 300 bine çıkarmayı hedefliyor. Satışların 2031’de 1 milyon araca çıkması bekleniyor.

Ekonomik elektrikli rekabetinde Renault Twingo olacak

Elektrikli araç satışları yavaşlıyor

Elektrikli araç satışlarının ABD ve Avrupa da dahil olmak üzere önemli pazarlarda yavaşlaması, yatırımcıların elektrikli araçların büyüme gidişatına şüpheyle yaklaşmasına neden oluyor.

Tesla, dördüncü çeyrek finansallarında, geçen yıl fiyatları düşürmesinin ardından bu yıl satış büyümesinin daha düşük olacağı ve bunun otomobil üreticisinin karlılığına zarar vereceği konusunda uyardı.


7 EV planlandı

Ampere, 2031 yılına kadar mevcut Renault Twingo’nun yerini alacak 20.000 Euro’dan (22.000 $) daha düşük maliyetli bir şehir otomobili de dahil olmak üzere 7 EV’lik bir seri planlıyor .

Tek bir model neslinde EV geliştirme ve üretim maliyetlerini yüzde 40 oranında azaltmayı planlıyor. Bu, Renault’nun tüketicilere yönelik fiyatlarını düşürmesine olanak tanıyacak.

Ampere, Renault, Alpine, Dacia, Nissan ve Mitsubishi için elektrikli araçlar üretecek ve Alman otomobil üreticisi için düşük maliyetli bir elektrikli araç geliştirmek ve üretmek için Volkswagen ile görüşmelerde bulunuyor.

Qualcomm ve diğer yatırımcılar

Aralık ayında, Renault’nun uzun süredir devam eden ittifak ortakları Nissan ve Mitsubishi, Ampere’ye yatırım yapma planlarını doğruladılar. Renault Pazartesi günü, şirketin halka arzına devam etmese bile bu otomobil üreticilerinin Ampere’ye yatırım yapmakla ilgilendiklerini yineledi.

Çip üreticisi Qualcomm’un da Ampere’ye yatırım yapması bekleniyordu ancak bu halka arza bağlıydı. Renault’nun CFO’su Thierry Pieton Pazartesi günü bir konferans görüşmesinde gazetecilere verdiği demeçte, “Başka bir şekil veya biçimde katılmak isterlerse veya bu şekilde devam edersek onlarla görüşmemiz gerekecek.”

Leave A Reply

Your email address will not be published.