Renault Grubu 2019 yılını yüzde 3 gelir kaybı ile kapattı

Fransız Renault Grubu Ekim ayında revize edilen hedeflerine ulaştı. Satışlar yüzde 3.4 düşüşle 3.8 milyon olurken; Grup cirosu yüzde 3.3 düşüşle 55,537 milyon Euro olarak gerçekleşti. Düşüşte Arjantin, Türkiye ve Cezayir’de azalan satışların etkisi yüzde 1.4 oldu. Düşüşün bir başka nedeni olarak Nissan ve Daimler’deki üretim hacminin daralması, Avrupa’da dizel araç talebindeki azalma, Çin’deki sert düşüş, İran’da faaliyetlerin son bulması etkisini gösterdi. Grubun faaliyet karı 2,105 milyon Euro ile 2018’de olan 2,987 milyon Euro’nun altında kaldı.

Küresel otomotiv pazarının bu yıl Avrupa’da en az yüzde 3, Rusya’da yüzde 3 gerilemesi ve Brezilya pazarının da yüzde 5 civarında artması bekleniyor. Renault Grubu 2020 yılında şunları hedeflediğini açıkladı;

Sabit döviz kurlarında, 2019’a paralel Grup gelirleri elde etmek, yüzde 3-4 arasında Grup faaliyet kârı elde etmek; Yeniden yapılandırma giderleri öncesi pozitif işletme serbest nakit akışı üretmek.

Renault Grubu Geçici İcra Kurulu Başkanı Clotilde Delbos; “Piyasalarda yaşanan olumsuzluklara rağmen, Renault Grubu Ekim ayında revize etmiş olduğu hedeflerine ulaştı. 2020 tahminlerinde, özellikle Avrupa’da CAFE regülasyonları ve Corona virüsünün potansiyel etkisinden dolayı; beklediğimiz talep değişkenliği nedeni ile belirsizlik devam etmekte. Ancak her şeye rağmen, üst yönetim ekibinin güçlenmesi; İttifak’ın yeniden kuvvetlenmesi ve yeni modellerin başarısı; Grubun daha iyiye gideceği konusundaki inancımı güçlendirmekte.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz