Renault’nun patronu “maliyet katili” Carlos’u zorlayacak

Şimdi Lübnan’da kaçak yaşayan bir zamanların efsane yöneticilerinden Carlos Ghosn, maliyet katili olarak ün yapmıştı. Renault ve Nissan yönetimindeyken aldığı kararlarla her iki şirketi de kara geçirmeyi başarmıştı.

Şimdi onun yerinde olmasa da Renault’nun başında aynı niyetlere sahip bir isim oturuyor; Luca de Meo bir İtalyan. Bir zamanlar Fiat’ın üst yönetimindeydi. Bu nedenle Türkiye’yi de iyi tanıyor, TOFAŞ’ı da. O şimdi Oyak Renault’uyu da öğrendi.

Daha sonra Volkswagen Grubu’na giden ve Seat’ın başına geçen Luca, son olarak Renault markasının başında. Temmuz ayında başladığı görevinde şimdilik sessiz sedasız ilerliyor.

Geçtiğimiz günlerde verdiği bir demeçte şunları söyledi: “Amaç, doğru yola geri dönmek ve en acil sorunlarımızı mümkün olan en kısa sürede çözmek: bütçe ve maliyetler. Bu, maliyet düşürme çabalarımızla belki de planladığımızdan daha ileri gitmemiz gerektiği anlamına geliyor.”

Bu notla ilgili görüşü sorulan bir Renault sözcüsü; Luca de Meo’nun, otomobil üreticisinin satış hacimlerinden çok; kârlılığa odaklanmasını sağlayacak bir plan üzerinde çalıştığını söyledi.

Maliyet kısıtlamaları, işten çıkarmalar getirecek

Mayıs ayında Renault, küresel hedeflerinin gerçekçi olmadığını itiraf etti ve yeniden yapılanma sürecinde yaklaşık 15.000 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Ayrıca yukarıda söz edilen kısa açıklamada; de Meo’nun Renault’nun, Carlos Tavares’in maliyetleri düşürmeye ve daha kârlı modeller yapmaya odaklanan rakip PSA Group ile aynı yolu takip etmesi gerektiğini de ifade ettiği iddia ediliyor.

“Bazen zor olan ancak şirket için gerekli ve olumlu olan kararlar almamız gerekecek. Bunu bir devrim olarak tanımlardım” diyor de Meo. “Şirketin tüm erkekleri ve kadınları tarafından ilerletilmesi gereken bu devrime” Rönulüsyon “diyorum.”

Kaynak: Carscoop

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.