Adı Cullinan! SUV bekleyen ne çok aristokrat varmış!

Rolls Royce Cullinan SUV 2019 model yılı olarak satışa sunuluyor. İngiliz aristokrat markası bu kararını 2015 yılında açıklamıştı. Kısa süre içinde üretime alındı. Yılsonu yeni yıl başı itibariyle aristokrat müşteriler bu modeli almaya başlayabilecek. Fiyat İngiltere için 230-250 bin sterlin (1,5 milyon TL) olarak açıklandı ama Türkiye’de vergileri de dahil ettiğimizde bu rakamın 6 milyon TL’ye kadar ulaşması sözkonusu.

Cullinan, SUV’nin Rolls Royce’u olarak yola çıkıyor!

SUV’lerin Rolls-Royce’u artık gerçek; Cullinan nelere sahip, özellikleri neler, özetle Cullinan ile ilgili herşey hakkında konuşmadan içinde bulunduğu ortamda neler oluyor ona bir bakalım. 10 yıl önce konseptleri bile akla gelmeyen birçok süper lüks, premium SUV modeli var şimdi yollarda; Cullinan’ın birebir rakibi Bentley Bentayga Avrupa’da 208 bin Euro’ya, Lamborghini Urus 206 bin Euro’ya alınabiliyor.

Cullinan uzun bir lüks listesinin zirvesinde

Lüks SUV sınıfında Mercedes G, GLS, Maserati Levante, BMW X6, Porsche Cayenne, Premium sınıfta Lexus LX, Range Rover, Audi Q7, Mercedes GLE, Premium giriş sınıfta BMW X5, Mercedes GLC, Nissan Pathfinder, Land Rover Discovery, Jeep Grand Cherokee, Toyota Land Cruiser gibi modeller müşterilerin karşısına çıkıyor. Bütün bu modeller Türkiye fiyatı 500 bin TL’nin üzerinde olanlar.

Dönelim birkaç milyon TL bedelle Türkiye’de çok sınırlı sayıda müşterinin alabileceği Rolls Royce Cullinan modeline…

Sert hatlar Rolls Royce geleneğinin devamı

İlk kez bir Rolls-Royce ‘The Clasp’ adı verilen bir açılış bagajına sahip. Yolcuların eşyalarıyla seyahat etmedikleri onlara ayrı alan ayrılan döneme atfen Cullinan’ın arka profili, iki parçalı bir ‘D-Back’ formatta. Rolls-Royce Cullinan’ın arka yolcu bölmesi, evin en iyi koltuğu gibi tasarlanmış. İki arka konfigürasyon sunuluyır; Salon Koltukları ya da Bireysel Koltuklar. Lounge Koltuk konfigürasyonu daha işlevsel bir seçenek; arkada üç yolcu için yer var. Ve ilk kez arka koltukları katlanan bir Rolls-Royce görüyoruz.

Cullinan arka koltuğu iki ya da 3 kişiye göre tasarlatmak mümkün

İki ayrı arka koltuk, buzdolabını da içeren Sabit Arka Merkez Konsol ile ayrılıyor. Koltuklar ayrıca arkada seyahat ederken son derece rahatlık sağlamak için öne arkaya hareket ediyor. Cullinan’ın yolcu kabini camdan bir bölme ile bagaj bölmesinden izole ediliyor. Böylece iç alan bagajdan korunarak örneğin bagaj açıkken bile en uygun sıcaklık korunabiliyor.

Sözkonusu Rolls-Royce Cullinan olduğunda otomobiller dünyasındaki birçok lüksün ya da akla gelmeyecek düşüncelerin uygulanmasını bekleyebiliyorsunuz. Karşılıklı açılan kapılar bir ayrıcalık; kapı açılması esnasında kapı biniş zemininin, oturma alanı dahil 4 cm kadar aşağı doğru inmesi özel bir uygulama. Cullinan’ın kapı kapatma düğmesi ya da kapı kollarındaki sensör tek bir dokunuşla kapıların otomatik olarak açılıp kapanması anlamına geliyor.

Cullinan çok özel bir dashboarda sahip

Cullinan’ın ısıtılmış ve havalandırmalı koltukları ile yolcuların mükemmel şekilde iklimlendirilmesi gerçekleşiyor. Cullinan kokpitinden tüm tuşlara kolayca ulaşılabiliyor. Merkezi bilgi ekranı ilk kez dokunmaya duyarlı olarak tasarlanıyor. Sürücünün yoldayken harita görünümlerini, işlevleri ve araç ayarlarını hızlı bir şekilde seçmesine olanak tanıyor. Off-Road, Tepe İniş Kontrol, Süspansiyon yükseklik ayarı kontrolleri merkezi konsolda yer alıyor. Bir dizi son teknoloji, Rolls-Royce Cullinan’ı dünyada kendi türünde en teknolojik SUV haline getiriyor. Gündüz, gece, yaban ortamı, yaya uyarısı dahil Gece Görüş ve Vizyon Yardımı, 4 kamera yardımı ile çok yönlü görüş ve helikopter manzarası, Aktif Seyir Kontrolü, Çarpışma Uyarısı, Şerit Değişikliği Uyarısı, Head-Up Display, WiFi hotspot, Navigasyon ve Eğlence Sistemleri…

Cullinan sürücü koltuğu ile bir helikopter kontrol paneli benzerlikler gösteriyor!

Direksiyonun arkasında olmayanlar otomobilin ön koltuğunda bulunanlardan daha yüksek, oturma alanına sahipler. Böylece yan camların ve geniş panoramik cam tavan sayesinde yolculuğu kaliteli hale getirebiliyorlar. Kapı altı eşiği ön ve arka kapılardan daha düşük olduğundan, tüm kirler kapının dışında kalarak pantolon ya da etek paçalarının kirlenmesi önleniyor.

Rolls Royce Cullinan

Rolls-Royce tarihinde ilk kez geri döndü. Yeni 6.75 litrelik ikiz turbo V12 Rolls-Royce motorun mümkün olan en düşük devir sayılarında (850Nm) doğru tork seviyesini (1,600 devir / dakika) sağlamasına odaklanıldı. Rolls-Royce mühendislik ekibi, Cullinan’ın sahiplerini, daha önceki Rolls-Royce sahiplerinin daha önce hiç seyahat etmediği yerlere götürmesini sağlayacak. Süspansiyon, elektronik kontrollü amortisör ayarlama sistemini sürekli olarak değiştirdiğinden, saniyede milyonlarca hesaplama yapıyor. Gövde ve tekerlek hızlanmasına, direksiyon girişlerine ve kamera bilgilerine tepki veriyor. Sonuç inanılmaz bir sürüş ve dayanıklılık.

Rolls Royce Cullinan

Rolls Royce Cullinan teknik özellikler

Araç uzunluğu: 5341mm
Araç genişliği: 2164mm
Araç yüksekliği (boş): 1835mm
Dingil mesafesi: 3295mm
Dönüş yarıçapı: 13,23 m
Boş ağırlık (DIN): 2660 kg
Motor Hacmi: 6.75 lt
Silindir sayısı: 12
Supap sayısı: 48
Güç çıkışı @ motor devri: 563 bhp / 571 PS (DIN) / 420kW @ 5000 rpm
Maksimum tork @ motor hızı: 850 Nm @ 1600 rpm
En yüksek hız: 250 km / saat (sınırlandırılmış)
Yakıt Tüketimi (Kombine): 15 lt / 100 km
CO2 Emisyonları (kombine): 341 g / km.

Rolls Royce Cullinan’da 6.75 litrelik V12 motor bulunuyor

Türkiye yollarına 2019 yılında çıkması beklenen bu süper lüks SUV modelinden kimler sipariş verecek hep birlikte göreceğiz. Ancak sürekli artan döviz kuru nedeniyle Türkiye fiyatını bugünden kestirebilmek mümkün görünmüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.