İyi ki seçim var! Benzindeki yangına ÖTV önlemi

Son zamanlarda dövizde ve ona bağlı olarak petrol fiyatlarında yaşanan artış, benzin fiyatları 10 TL’ye mi gidiyor sorusunu akıllara getirmeye başlamıştı. Maliye, 6.30 TL çıtasındaki benzin fiyatlarının daha fazla artmasını önlemek için yeni bir düzenlemeyi devreye aldı. Resmi Gazete’de  de yayınlanan karar, benzin fiyatlarındaki ÖTV’yi zam oranı kadar “düzenlemeyi” öngörüyor.

Bütçe denkliğinin önemli olduğu bir türbülasyon döneminde Maliye’nin akaryakıttaki bir miktar vergi gelirinden vazgeçmesi “seçim çalışması” olarak yorumlanıyor.

Seçimlere 5 hafta kaldı

Hükümet yeni bir düzenleme yaparak, akaryakıt fiyatlarının “uçmasının” önüne geçmek

Benzin fiyatlarındaki artışa ÖTV önlemi

istiyor. Akaryakıt ürünlerinin tabi olduğu Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarlarında azalış yapılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Benzin, motorin ve LPG’ye yapılan zam kadar ÖTV indirimi olacak.

Uluslararası petrol fiyatları veya döviz kurlarına bağlı olarak akaryakıt fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar Türkiye’de fiyatlara yansımayacak. Artışların otomobil kullanıcılarının yakıt alış fiyatlarına yansımaması için alındığı belirtilen önlemleri içeren Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete yayınıyla kesinleşti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunca (EPDK) ilan edilen akaryakıt bayi satış fiyatlarına esas alınan yurt içi rafineri çıkış fiyatlarında, uluslararası petrol fiyatları veya döviz kurlarına bağlı olarak meydana gelen artış durumunda, söz konusu malların tabi olduğu ÖTV tutarlarında, gerçekleşen artış tutarı kadar azalış yapılarak zam vatandaşa yansıtılmayacak.

ÖTV TUTARI 17 MAYIS 2018’DE BELİRLENEN FİYATI GEÇMEYECEK

Meydana gelen azalış durumunda ise söz konusu malların tabi olduğu ÖTV tutarları, 17 Mayıs 2018 tarihinde uygulanan tutarı geçmeyecek şekilde uygulanacak.
Kararla birlikte yayımlanan listede bu kapsama giren mallar, 95 ile 98 oktan kurşunsuz benzin, motorin, bütan, sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) ve propan olarak belirlendi. İHA

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.