Sakaryalı yeni Toyota C-HR Avustralya vizesi aldı

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya’daki fabrikasında Türkiye’de üretilen ilk şarj edilebilir hibrit (PHEV) otomobil olan yeni nesil Toyota C-HR’ın üretimine başladı. Yeni nesil Toyota C-HR ile Toyota’nın Avrupa’daki tesislerinde ilk şarj edilebilir otomobil ve batarya üreten fabrikası unvanını alan şirket, Türkiye’yi hibrit otomobil üretim üssü haline getiriyor.

Tüm proje hazırlık süreci TMMT mühendisleri ve çalışanları tarafından yürütülen yeni Toyota C-HR, Toyota Yeni Global Platformu (TNGA-2) üzerinde Hibrit ve Şarj Edilebilir Hibrit (PHEV) versiyonlarıyla banttan inmeye başlandı.

308 milyon avroluk yatırım

308 milyon Euro ilave yatırım ile üretimine başlanan yeni nesil Toyota C-HR ve PHEV batarya üretimi ile Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin ülkemizdeki toplam yatırımı 2,5 Milyar Euro’ya ulaştı.

Avustralya, Yeni Zelanda ve Okyanusya’ya gönderilecek

Yeni C-HR, ihracat pazarlarına Avustralya ve Yeni Zelanda’yı da dahil ederek Okyanusya Bölgesine ihracata başlamış oldu. Ayrıca, Sakarya’daki tesis bünyesinde kurulan yıllık 75 bin adet kapasiteli yeni batarya üretim hattı ile şirket, Toyota’nın Avrupa operasyonlarında elektrifikasyon dönüşümünün merkezi haline geliyor.

Yeni Toyota C-HR motorları

1.8 lt hibrit, 2.0 lt hibrit, 2.0 lt hibrit 4 çeker ve 2.0 şarj edilebilir hibrit versiyonları ile müşterilerine dört farklı motor seçeneği sunacak.

Avrupa’daki ilk PHEV aracını Türkiye’de üretecek olan Toyota’nın yeni model ile 800 binden fazla satış yapması ve Avrupa pazar payını yüzde 7’ye çıkarması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.