Scania teslimatları sürücüsüz gerçekleştirmek için hazır

Taşıma operasyonlarının önde gelen araçlarını üreten Scania, 2017 yılında başlattığı sürücüsüz araç çalışmalarını hayata geçiriyor. Sürücüsüz taşımacılık operasyonları için son onayı da alan Scania’nın otonom araçları İsveç yollarında tek başına yol kat edebilecek.

İlk etapta, 2021 yılı Şubat ayında Scania’nın ana üretim merkezi Södertälje’den 70 kilometre güneyde yer alan Nyköping şehri arasındaki otoyolun bir bölümünde üç otonom kamyon çalıştırma izni alan Scania, elde ettiği başarıyla testlerin mesafesini ve parametrelerin genişlemesini sağladı. Scania otonom araçlar, Södertälje ile yaklaşık 300 kilometre uzaklıktaki Jönköping şehri arasındaki yerel ve ulusal her türlü yolu kullanabilecek.

Scania yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre toplam 3 araç, çıkış kapısından varış noktasına kadar otonom olarak ilerleyecek. Bu testler sırasında direksiyonda sistemi izleyen bir sürücü bulunacak ancak acil durumlar dışında müdahale etmeyecek. Araçlar karayolunda azami hız sınırı olan 80 km/s hıza çıkabilecek.

Testlerden toplanan verilerin Scania’nın otonom araçlarla karşılaşabilecek olası en geniş senaryo yelpazesini ele almak için geliştirilmesi planlanıyor. Böylelikle Avrupa’nın diğer bölgelerinde de daha fazla operasyona başlanması amaçlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.