Sharz, 40 milyon TL’lik yatırımla 1000 istasyona çıkacak

Tüm dünya elektrikli araçlara geçişe hazırlanırken Türkiye’de bu süreç fiyatlar nedeniyle yavaş da olsa ilerliyor. Elbette yalnızca otomobil değil, onlara uygun altyapı sistemleri de geliştiriliyor. Şarj istasyonu hizmetleri vermeye hazırlanan Sharz da Türkiye’deki yatırımlarını artırıyor.

Ülkemizde şu an 461 adet şarj istasyonu bulunan Sharz.net’in elektrikli araç pazarına hitap eden yatırım çalışmaları başladı. Şirket, 2023 yılı sonuna kadar 1000 istasyona ulaşmak için Türkiye’ye 40 milyon TL’lik yatırım yapıyor.

Konuyla ilgili konuşan Sharz.net Genel Koordinatörü Ece Şengönül: “Elektrikli araçlar konusunda halen ülke olarak kat edeceğimiz daha çok yol var ve bu pazarda, global çapta önde gelen ülkelerden birinin de Türkiye olması adına canla başla çalışıyoruz. Bugün 461 adet olan şarj istasyonu sayımızı, 40 Milyon TL yatırım bedeliyle, 2023 sonuna kadar 1000 adete ulaştırma kararı aldık. Kurulacak ek 600 istasyondan 50’si DC yani hızlı şarj istasyonu olacak.” dedi.

İthal elektrikli otomobile ek vergi düzenlemesi geldi

“Yeni Elektrik Kaynaklarına İhtiyaç Var”

İngiltere’de halka açık 20 bin civarında şarj istasyonu bulunuyor. Türkiye’de ise bu rakam 4 bin bandında ve yüzde 10’unu Sharz.net oluşturuyor.

2030 yılına kadar istasyon sayısını 20 binin üzerine çıkaracaklarını belirten Ece Şengönül, açıklamasını şu şekilde yaptı:

“En önemli husus, elektrik üretiminde dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak adına doğal kaynaklarımızdan yararlanmak ve kendi elektriğimizi üretmek; zira elektrikli araç sayısı arttıkça elektrik tüketimi de artacak, artık yeni kaynaklara ihtiyaç var.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.