Skoda’dan yeni bir SUV daha: Karoq

SUV’lar dünyasının bu kadar hareketli olmadığı zamanlarda, Skoda hafif ticari araçları andıran çizgilere sahip modeli Yeti ile bu sınıfta konumlanıyordu. Aradan geçen yılların ardından Nissan Juke’tan Renault Captur’a bir çok araç piyasaya çıkmaya başladı.
Yıllar içinde yaşanan değişimlerle Skoda da Yeti modelini baştan aşağı yeniledi. Yeti’deki yenilikler yalnızca tasarımıyla sınırlı kalmadı.
Artık yoluna Karoq ismi ile devam edecek olan yeni küçük SUV, 4 bin 382 milimetre uzunluğa, bin 841 milimetre genişliğe sahip. Skoda’nın 110-170 bin lira arasında fiyatla satılan yeni büyük SUV modeli Kodiaq’da olduğu gibi Karoq’un adı da Alaska’ya bağlanıyor ve açık hava ve macerayla ilişkilendiriliyor. Karoq’un, bir Alaska kabilesi dilinde ‘araba oku’ anlamına gelen ‘Kaa’Roq’ sözcüğünden geldiği söyleniyor. Kodiaq’ın adı bir ayı ve bir Alaskan kasabası ile bağlantılandırılmıştı.
Yeti’nin yerini alan Karoq için aks aralığı Yeti’ye göre 260 milimetre daha uzamış. Yeni Karoq, Seat Ateca ve VW Tiguan gibi Volkswagen Grubu’nun ünlü MQB platformunun ürünlerinden biri oldu.
Ailesinin benzer tasarım özelliklerine sahip Karoq’un keskin ve güçlü omuz çizgisi bize biraz Seat Ateca’yı andırıyor. Bu arada, Seat Ateca ve Skoda Karoq’un kuzen olduğunu hatırlatmakta fayda var.
Diğer Skoda modellerindeki ızgara Karoq’ta da kendine yer buluyor.
Beş farklı motor seçeneği bulunan Karoq’ta iki benzinli motor alternatifi mevcut.
Skoda Karoq’un benzinli motorları 114 beygirlik 1.0 litre hacimli üç silindirli motor ve 148 beygirlik 1.5 litrelik dört silindirli motor olarak sıralanıyor.
Dizel motor ailesinde ise 1.6 litrelik ve 2.0 litrelik motorlara yer veriliyor. 1.6 litrelik motor 114 beygir güç üretirken, 2.0 litrelik motorun 148 beygir güç ve 228 beygir güç üreten iki farklı versiyonu bulunuyor.
228 beygirlik motora sahip Karoq standart olarak dört çeker ve 7 ileri otomatik şanzıman ile birlikte geliyor.
Önden çekişli Karoq’larda ise Dinamik Şaşi Kontrolü bulunuyor.
Karoq’un kabinine baktığımızda bizi Skoda’nın yeni tasarım dili karşılıyor. Hava çıkışlarının ortasında konumlandırılmış bilgi-eğlence sistemi de orta konsolun bütünlüğünü tamamlıyor.
521 litrelik bagaj hacmine sahip Karoq’ta arka koltuklar yatırıldığında 1.630 litrelik bir yükleme alanı ortaya çıkıyor.
Karoq’un Audi TT ve Volkswagen Golf modellerinde gördüğümüz dijital gösterge paneli de kabinin dikkat çeken detaylarından biri.
Skoda yeni küçük SUV’u Karoq’u yılın son çeyreğinde piyasaya sunacak.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.