Otomotivin 9 aylık karnesi: Hangi şirket ne üretti, ne kadarını yurtdışına sattı?

Türkiye otomotiv sektörü, iç pazar hariç üretimden ihracata her alanda iki haneli rakamlarla büyüyor. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) eylül ayı rakamlarını da içeren son raporunu yayınladı. Buna göre üretim ve hem adet hem döviz bazında ihracat iki haneli rakamlarla artış gösterdi. İhracat, 9 ayda 2015 yılının 12 aylık rakamlarını yakaladı.

Türkiye otomotiv sanayi altın yıllarından birini yaşıyor.

Türkiye’de üretim yapan Ford’dan Tofaş’a, Oyak Renault’dan Toyota ve Honda’ya Hyundai’ye kadar tüm üreticiler bu yılın 9 ayında büyük yükseliş yaşadılar.

2017 yılı Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam üretim yüzde 18, otomobil üretimi ise yüzde 31 oranında arttı.

Türkiye otomotivinin 9 aylık karnesi: Satışlar hariç hepsi pekiyi

Türkiye’nin 9 aylık toplam otomotiv üretimi 1 milyon 224 bin adet, otomobil üretimi ise 839 bin adet düzeyinde gerçekleşti.

9 aylık karnenin zayıf halkası iç pazar

2017 yılı Ocak-Eylül arasında 643 bin adet araç satıldı. Bu dönemde otomobil satışları 477 bin adet olarak gerçekleşti.

Ticari araç grubunda, 2017 yılı Ocak-Eylül döneminde üretim yüzde 2 ve hafif ticari araç grubunda yüzde 3 oranında azalırken, ağır ticari araç grubunda ise yüzde 9 seviyesinde arttı.

Ağır ticarideki bu değişim baz etkisi kaynaklı olup 2015 yılı Ocak-Eylül dönemine göre üretimde yüzde 35 azalma gerçekleşti.

Aynı dönemde ticari araç pazarı ve hafif ticari araç pazarı yüzde 2 oranında artarken, ağır ticari araç grubunda ise pazar yüzde 6 geriledi.

Otomotiv ihracatı yüzde 24 artışta

B yılın ilk 9 ayında gerçekleşen otomotiv ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 24 oranında artış gösterdi. Aynı dönemde otomobil ihracatı yüzde 38 gibi ciddi oranda büyüdü.

Toplam ihracat 984 bin adet, otomobil ihracatı 689 bin adet oldu.

2017 yılı Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı Dolar ve Euro bazında yüzde 22 arttı. Bu dönemde toplam otomotiv ihracatı 21,2 Milyar dolar olurken, otomobil ihracatı yüzde 58 artarak 8,6 Milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Euro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 59 artarak 7,8 Milyar Euroya yükseldi.

Eylül ayında Türkiye’de hangi şirket ne kadar araç üretti?

Ekim ayının ilk günleri tamamlandı. Türkiye’deki otomotiv şirketleri üretimlerini tam gaz sürdürüyor.

Peki hangi otomotiv şirketi eylül ayını hangi üretim rakamlarıyla tamamladı?

Eylül ayında Türkiye’de en yüksek üretimi TOFAŞ gerçekleştirdi. 30 günlük eylül ayı süresince üç vardiya üretim yapan TOFAŞ’ın üretimi 31.588 adet oldu. TOFAŞ bu rakamla 9 aylık üretimde 281 bin adeti yakaladı. TOFAŞ’ın Türkiye’de ürettiği modeller Doblo, Fiorino, Egea ve Linea olarak sıralanıyor. Şİrket bu modelleri farklı markalar için farklı isimlerle de üretiyor.

İkinci en yüksek üretim rakamı bir başka Koç Holding ortaklığı olan Ford Otosan‘dan geldi. 29.242 adet araç üreten Ford Otosan, bu yıl 9 aylık üretimini 260 bin adete çıkarmış oldu. Ford Türkiye’de hafif ticari araç modellerini Transit ailesi olarak üretiyor.

Eylül ayının üçüncü büyük üretim yapan şirketi 27 bin adete çok yaklaşan rakamıyla Oyak Renault oldu. Şirketin 9 aylık üretimi ise 263 bin adete yaklaştı.

Toyota eylül ayında 22bin adetin üzerinde aracını Türkiye’de üretti. 9 aylık üretimini 205 bin adete yükseltti.

Hyundai‘nin eylül ayı üretimi 18.400 adet oldu. Türkiye’de i10 ve i20 modellerinin değişik versiyonlarını üreten şirket, 9 aylık üretimini 168 bin adetin üzerine taşıdı.

Yüksek volümlü bu üreticilerin arkasından gelen Honda Türkiye‘nin eylül ayı Civic Sedan üretimi 2 bin adeti aştı. Japon şirket 9 ayda 20 bin adetin üzerinde Civic Sedan üretimiyle ilerliyor.

Otomobil üreten bu şirketlerin ardından kamyon ve otobüs gibi daha düşük adetli üretim yapılan alanda Mercedes Benz Türk geliyor. Eylül ayında 1674 adet kamyon ve otobüs üreten Alman otomotiv devi, 9 aylık üretimini 12 bin adetin üzerine taşıdı. Mercedes, Türkiye’de sattığı otomobil sayısında üretim gerçekleştirmiş oldu.

Eylül ayında Türkiye’de 140 bin adete yakın taşıt aracı üretildi.
Türkiye’de üretim yapan otomotiv şirketlerinin 9 aylık üretimi traktör ve ağır ticari araçlar dahil 1 milyon 250 bin adeti aştı.

 

Türkiye otomotiv sanayinin eylül ayı ihracatı ise firmalar bazında şöyle gerçekleşti:

Türkiye otomotiv ihracatında hangi firma ne sattı?

Türkiye’de hangi otomotiv şirketi hangi modeli üretiyor?

Yerli otomobili kim üretecek derken… Türkiye’de üretilen otomobiller

Otoparktaki hayalet: 1993 Volvo 940

http://otoajanda.com/degisime-inanamayacaksiniz-once-soktuler-sonra-tekrar-birlestirdiler/

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.