Skoda’nın küçüğüne dizel gibi benzinli motor geliyor

Skoda’nın B hb segmentinde başarılı modeli Fabia’nın yenisi için geri sayım başladı. İlk kez nümüzdeki ay kapılarını açacak 88. Cenevre Otomobil Fuarı’nda vitrine çıkacak olan Skoda Fabia, 2019 model olarak bu yılın sonuyla önümüzdeki yılın ilk aylarında ticarileşecek. Aslında yeni bir Fabia demek yerine makyajlanan Fabia tanımı daha doğru olacak. Yeniliklere göz atacak olursak, ön ve arka farlar, sis lambaları ve yeni bir teknolojiye sahip aydınlatma sistemi ilk dikkati çekenler arasında yer alıyor.

 

 

İç mekanda ise yenilenmiş gösterge paneli ve iki renk tonlu kaplamalar kendine yer buluyor. İç mekanın iki tonlu kaplama kullanılarak üretilmesi sayesinde kabinin daha ferah ve geniş görünmesi sağlanmak istenmiş. Motor bölümünde ise  iki ana seçenek var. MPI ve TSI motor olarak sunulan motor detayları şu şekilde: MPI motorda 60 hp ve 75 hp, TSI motorda ise 95 ve 110 hp güçlerinde farklı seçenekler bulunuyor. Sadece 110 hp gücündeki motor seçeneği için DSG otomatik  şanzıman seçeneği olması planlanıyor.

 

TSI motorlarında ise yakıt partikül filtresi adaptasyonunu gerçekleştiren Volkswagen Grubu, dizel motor mantığı ile çalışan bu sistem sayesinde yakıt ekonomisi ve daha düşük emisyon verileri elde etmeyi planlıyor. Yeni dönemin teknolojik sistemleriyle yüklenen yeni Fabia, artık “Skoda AUTO” olarak adlandırılan üst düzey donanımlarla yola çıkacak. Bunlar arasında Kör Nokta Uyarı Sistemi, Geri Vites Çarpışma Önleyici Sistem, Bilgi Eğlence Sistemi ‘Swing’ 6.5 inç ekran ve Skoda Connect ile tüm mobil çevrimiçi uygulamaların kullanılmasına izin verecek. ‘Amundsen’ navigasyon sistemi ile donatıldığında, Skoda Fabia gerçek zamanlı trafik bilgileriyle Online Trafik Bilgisi hizmeti sunacak. Bu arada yenilikçi SmartLink + teknolojisi, Apple CarPlay, Android Auto, MirrorLinkTM ve SmartGate standartlarından yararlanmayı mümkün kılıyor.
Bir üst sınıf otomobil hissiyatı sağlamayı hedefleyen yeni Fabia modelinin özellikleri arasına  küçük ama etkileyici detaylar eklenmiş. Depo kapağının içinde yer alan buz kırıcı, lastik diş derinliği uyarı sensörü, arka koltuktaki yolcular için yerleştirilmiş USB bağlantı noktaları bunlar arasında sayılabilir.
İlk kez 1999 yılında yollara çıkan Skoda Fabia, aradan geçen 18 yılda 4 milyon adet satıldı.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.