Son dakika: Çinli Gelly Aston Martin’e ortak oldu

Volvo Cars’ın da sahibi olan Çinli Geely, şimdi de İngiliz Aston Martin markasının yüzde 8’e yakın hissesini satın alarak, Bond otomobillerinin ortağı oldu. Aston Martin, Temmuz ayında Çinli otomobil üreticisi Geely’nin mali desteğini reddetmişti. Aradan çok geçmedi; Çinli Gelly Aston Martin’e ortak oldu. Temmuzda mali desteği reddeden Aston Martin için şimdi ihtiyaç o kadar büyük ki; Uzak Doğu’dan gelen para çok hoş kabul edildi.

Otomobil markalarının sahibi olan aileler

Geely, İngilizlerin lüks otomobil markasının yüzde 7,6 hissesini satın aldı. Aston Martin’in ana hissedarı Lawrence Stroll; “Finansal konumumuzu önemli ölçüde güçlendiren ve bizi sürekli pozitif serbest nakit akışı yolunda daha ileriye taşıyan bu dönüştürücü sermaye artışını başarıyla tamamladığımız için memnunum” dedi.
Geely patronu Li Shu Fu, Volvo otomobillerinin sahibi olmanın yanı sıra, DAimler AG’nin de hissedarı. Şimdi Lİ SHU FU’nun otoparkına Aston Martin eklendi.

654 milyon sterlinlik yatırımın parçası

Geely’nin bu yatırımı, Aston Martin’i 654 milyon sterlin yükselten bir finansman turunun parçası. Aston Martin şirteti parayı iyi bir şekilde değerlendirebilir. Nakit sıkıntısı çeken otomobil üreticisi; elektromobiliteye dönüşümü tek başına idare edecek finansal araçlara ihtiyaç duyuyordu. Çinli Gelly Aston Martin’e ortak oldu ve bu kaynak ile elektriklenmenin formülü keşfedilebilir.
Şu anda yalnızca SUV model DBX kayda değer satış adetlerine sahip. Model yelpazesini elektrikli motorlar yönünde genişletmek için Aston Martin’in taze paraya ihtiyacı var.
İmparatorluk sınırları içinde Volvo, Polestar, Lotus ve eski Londra taksi şirketi LEVC gibi markaları da bulunduran Geely; aynı zamanda Aston Martin için bir teknoloji ortağı olabilir.
Geely CEO’su Daniel Donghui Li, “Şirket uzun vadeli, sürdürülebilir büyüme ve artan kârlılık stratejisini uygulamaya devam ederken, Aston Martin ile çalışmak için potansiyel fırsatları keşfetmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.
2022 otomobil modelleri
Aston Martin Valhalla

Aston Martin elektrikli platform arayışındaydı

Elektrifikasyon rekabetinde İngiliz süper spor marka gelecek modeller için uygun bir elektrikli platform arıyordu. Mercedes AMG ile bir işbirliği seçeneği olarak görüşülüyordu. Mercedes’in, Aston Martin’de de hissesi bulunuyor. Her iki şirketin de Aston Martin için motor tedarikini içeren; uzun süredir devam eden bir teknolojik ortaklığı var. Mercedes AMG, 2025 için kendi e-mimarisini planlıyor ve diğer üreticilere de satmaya hazır.
Son satın alma ile Geely, artık geliştirme ortağı rolünü üstlenebilir. Çinli otomobil üreticisi şimdiden ölçeklenebilir bir elektrikli platform kullanıyor. Aston Martin de 2025’lerde elektrikli araçlara geçmeyi planlıyor.
Geely’nin sahibi Li Shufu açısından bu yatırım, küresel marka imparatorluğu inşa etmede yeni bir adım olarak değerlendiriliyor. Bu yaz başında Çinliler, Fransızların Güney Kore operasyonu olan Renault – Samsung Motors‘un yüzde 34’lük iyi bir dilimini satın almıştı. 2018’de Geely, Daimler’in yüzde on hissesini satın almıştı.
Bu arada bazı teknolojik işbirlikleri de bundan doğmuştu. Örneğin Geely, Mercedes kompakt otomobilleri için yeni nesil içten yanmalı motorları geliştiriyor. Ayrıca Geely, Mercedes ile bir ortak girişim aracılığıyla; bugünlerde Avrupa’daki bayilere gelen ve yazdan beri Çin’de satılan yeni Smart #1’in geliştirilmesine önemli ölçüde dahil oldu.
Leave A Reply

Your email address will not be published.