Otomotiv işçi ücretleri yüzde 65 zamlandı

Türkiye-otomotiv-sektörü-ağustos-2021-fotografi

Türk Metal ile MESS arasında süren Türkiye’nin en önemli toplu sözleşmelerinden biri imzalandı. Türkiye’deki otomotiv fabrikalarının işçilerini de kapsayan metal iş kolu toplu sözleşmesi ile işçi maaşlarında 3.554 TL civarında zam üzerinde anlaşma imzalandı. Metal iş kolu kapsamındaki otomotiv işçi ücretleri için zam oranı yüzde 65,67 oldu.

İki sendaki 160 bin işçiyi ilgilendiren bu toplu sözleşme için ekim ayından bu yana masa başında uzlaşmaya çalışıyordu.

Eğitim, yakacak, evlilik gibi başlıklar altında toplanan sosyal haklar için de yıllık yüzde 35 artış üzerinde anlaşma sağlandı.

Açıklama Türk Metal Sendika Başkanı’ndan geldi

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, MESS ile toplu sözleşme müzakerelerinin anlaşma ile sonuçlandığını duyurdu.
Sendika Başkanı Kavlak, yaptığı açıklamada İşverenler adına masada olan MESS (Metal Eşya İşverenler Sendikası) ücret ortalamasına yıllık yüzde 65,67 oranında zam alındığını bildirdi.
Anlaşmaya göre, ilk altı ayda, işçilerin tümünün saatlik ücretine yüzde 10; bunun üzerine 3 lira 70 kuruş seyyanen zam yapılacak. Bunun karşılığının ise toplamda yüzde 27.44 olduğu belirtildi.

 

Bu arada özel sektörün en büyük sayıdaki işçiyi kapsayan toplu sözleşmesi imzalandıktan sonra sosyal medya paylaşımları da şöyle oldu:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz