Tank gibi Kia EV9 Sultanahmet’ten yola çıktı

5 yıl süren tasarım aşamasında Türk tasarımcı Berk çalıştığı "tank gibi" Kia EV9, Türkiye'de satışa çıktı. İki seçeneği bulunan araın 6 koltuğu var ve bunlar dönebiliyor.

Güney Koreli üretici Kia, tank gibi otomobil yaptı. 2.7 ton ağırlığındaki tank gibi Kia EV9, segmentinde pek çok tanımı yeniden yazıyor. Anadolu Grubu tarafından Türkiye distribütörlüğü yürütülen Kia, yüzde 100 elektrikli EV6 ve Niro EV modellerinin yanına EV9 modelini de ekledi. Tank gibi SUV’un Türkiye lansmanı İstanbul Sultanahmet’teki 1600 yıllık Şerefiye Sarnıcı’nda yapıldı. Ev9 lansmanı için Kia Kıdemli Dış Tasarımcısı Berk Erner de İstanbul’a geldi.

 

KIA’nın ABD’de tasarlanan EV9 modelinin dizaynında Berk Erner imzası var.

Tasarımı 5 yıl sürdü, zıtların birliğini konuşturdu

EV9 dizayn çalışmalarının Kia’nın ABD’deki tasarım stüdyolarında 5 yıl sürdüğünü açıklayan Berk Erner, 10 yıldır hayallerindeki otomobil tasarım alanında çalıştığını belirterek şunları söyledi: “Kia EV9 gibi bir aracı tasarlamak benim için oldukça gurur verici. Geçen yılın son çeyreğinde görücüye çıkan EV9’un beğeniyle karşılandığını görmek de sonraki tasarımlar için bana motivasyon kaynağı oluyor. Kia’nın tasarım felsefesi olan ‘Zıtlıkların Birleşimi’ni EV9’un her detayında görebilirsiniz. Hem tasarımı hem teknolojisi hem performansı hem de donanımıyla EV9’un çok başarılı olacağını düşünüyorum.”

E segmenti elektrikli EV9

Kia’nın gelecek vizyonu hakkında bilgi veren Kia Türkiye Genel Müdürü Can Ağyel, “2022 yılından bu yana küresel ölçekte piyasaya çıkan elektrikli otomobillerimizi Türkiye’ye getiriyoruz. Daha önce EV6 ve Niro EV’nin satışına başlamıştık. Bu yıl yeni elektrikli amiral modelimiz EV9’u ülkemize getirdik. E segmentinde bulunan ve sahip olduğu özelliklerle performans, tasarım ve teknoloji özelinde üstün nitelikleriyle öne çıkan EV9’un elektrikli SUV sınıfında ezber bozacağını düşünüyoruz.” dedi.

6 yılda 14 yeni modeli piyasaya çıkaracak

Elektrikli otomobillerin yalnızca ülkemizde değil küresel ölçekte tercihten öte zorunluluk olacağını kaydeden Ağyel, “Karbon nötr hedeflerine ulaşılması için otomotiv sektörüne ciddi sorumluluk düşüyor. Bu anlamda markaların da yatırımları var. 2020 yılında duyurduğumuz Plan S stratejisi kapsamında 2030 yılına kadar 14 elektrikli model geliştireceğiz. EV6 ve Niro EV, bu stratejinin ilk otomobilleri. EV9 ile stratejimiz doğrultusunda çalışmaya devam ediyoruz. Bunu ülkemizdeki elektrikli otomobil satış adetlerine baktığımızda da görüyoruz. 2022 yılında ülkemizde toplam binek satışlarda elektrikli otomobillerin oranı yüzde 1 seviyesindeyken 2023’te yaklaşık yüzde 7’ye ulaştı. Buna elektrik destekli araçları da dahil ettiğimizde oran neredeyse yüzde 20’lere ulaşıyor. Biz de yatırımlarımızı bu stratejiye göre yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kia EV3 2024 son çeyreğinde Türkiye’ye gelecek.

Kia Türkiye, EV3 modelini bu yıl getirecek

Kia, geçtiğimiz yıl konsept olarak Güney Kore’de tanıtılan EV3 modelini bu yılın son çeyreğinde Türkiye’ye getirecek. B SUV segmentinde olacağı düşünülen otomobilin menzil, tasarım ve teknoloji konularında iddialı olması bekleniyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.