Teknoloji şirketi ABB, otomobiller için 4 yeni robot geliştirdi

Teknoloji şirketi ABB Robotik, otomobil fabrikaları için dört yeni robot modeli ve 22 varyant daha ekledi. Yeni nesil modeller, müşterilere daha fazla seçenek ve önemli performans ile enerji verimliliği iyileştirmeleri sunan; 2,5 metre ile 3,2 metre erişime sahip, 150 kg ila 310 kg arasındaki taşıma yükleri için uygun olan IRB 6710, IRB 6720, IRB 6730 ve IRB 6740 modellerinden oluşuyor.

ABB’nin Robotik Bölümü Başkanı Marc Segura, “Otomotiv üreticilerinin ana önceliği sürdürülebilir üretimdir. Şirketlerin yüzde 78’i bunu işleri için önemli olarak tanımlarken, yüzde 77’si de müşterileri için bir öncelik olarak tanımlıyor. ABB’nin dört yeni robotu, 22 varyant ve yüzde 20’ye varan enerji tasarrufu sunarak müşterilerimizin ihtiyaçlarına yanıt veriyor; daha sürdürülebilir üretim için daha fazla seçenek ve daha fazla esneklik sunuyor. Bu yeni robotlar, otomotiv, genel imalat, dökümhane, yiyecek-içecek ve lojistik dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde müşterilerimizin direnç geliştirmelerine yardımcı olacak.” dedi.

ABB OmniCoreTM iyileştirilmiş enerji verimliliği, yüksek hareket kontrolü doğruluğu ve yüzde 20’ye varan; enerji tasarrufu sağlayan daha hafif robot tasarımına izin veriyor. ABB’nin TrueMove ve QuickMove hareket kontrol teknolojisine sahip robotları; minimum 0,03 mm sapma ile sınıfında lider tekrarlanabilirlik özelliğine sahip. Bu yetenekler, yeni robot serisini punta kaynağı, lazer kaynağı, vidalama ve perçinleme gibi karmaşık görevler için; ideal hale getirerek otomotiv üreticilerinin yüksek kaliteli montaj elde etmelerine imkan tanıyor.

Yeni robotlar elektrikli otomobil için

ABB Robotik Otomotiv İş Kolu Genel Müdürü Joerg Reger “Yeni robot serimiz, hızla büyüyen elektrikli araç (EV) endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılıyor. Üreticiler EV’lerin ve pillerin üretimini hızlandırırken, tek tek hücrelerden ve modüllerden eksiksiz paketlere kadar değişen boyutlardaki pilleri işlemek için doğru modele sahip olduklarından emin olmak için çok çeşitli ABB robotları arasından seçim yapabilirler. Ayrıca, yüksek hassasiyetli araç gövde montajı ve punta kaynağı gibi görevleri yerine getirebiliyor; ve koltuk veya ön panel takmak için araç içindeki kısıtlı alanlara girebiliyorlar.” dedi.

ABB’nin yeni büyük robotları, Automatica 2023’te ABB standında görücüye çıktı. ABB’nin tamamen otonom mobil robotlarından biri tarafından beslenen; tamamen fonksiyonel bir pil üretim hücresinde çalışan, punta kaynağı görevlerini yerine getirerek, EV pil tepsisi parçalarını yükledi ve boşalttı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.