Tesla Berlin fabrikası “kertenkele yılan” davası ile durduruldu

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı
Tesla Berlin fabrikası için mahkeme durdurma kararı verdi ama inşaat devam ediyor. Çevreciler ayakta… Alman çevre korumacılar Almanya’da yatırım yapan ABD’li Tesla’yla mahkeme salonlarında hesaplaşıyor. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Berlin yakınlarında inşa ettiği yeni fabrikasında çevre örgütleriyle mahkemelik. Çevre koruma örgütleri tarafından inşaatın yapıldığı alanda doğal yaşamı tehdit ettiği için dava açılmıştı. Elon Musk’ın yönetimindeki şirket, savunmasına rağmen davayı kaybetti.

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, çevre hakları savunucularının açtığı davanın inşaatın durdurulması yönündeki kararına itiraz etmişti.

Tesla, Avrupa’daki ilk elektrikli araç fabrikasını Berlin yakınlarındaki 91 hektarlık ormanlık alanda inşa ediyor. 2019 yılında başlayan proje; binlerce ağacın kesilmesine ve yılanlarla kertenkelelerin yuvalarının dağıtılmasına neden olduğu için dava edilmişti. Alman mahkeme açılan davayı dikkate alarak fabrika inşaatını şubat ayında durdurmuştu.

Şirket karara itiraz etmiş ve tesisin inşatını sürdürmüştü.

TESLA, ABD’deki fabrikasını adeta çölün ortasına yapmıştı. Avrupa’da ise Tesla Berlin fabrikası için ormanlık bölgeye yatırım izni almayı başardı.

Tesla Berlin fabrikası yılanları ve kertenkeleleri yok ediyor

Çevre hakları savunucuları fabrikanın kurulduğu bölgede kertenkele ve yılanların yaşam alanlarının tehlikeye girdiğini savunuyor.

İtiraz davasına bakan Frankfurt mahkemesi, başvurucuların bu gerekçelerini yerinde görerek; itiraz yolu açık olmak üzere inşaatın durdurulması yönünde karar aldı. Ancak, Tesla’nın mahkeme kararına yaptığı itirazın sonucunu beklemeden inşaat çalışmalarına devam etmesi tepki çekti.

Tesla Berlin fabrikası inşaatına yönelik konuşan Yeşil Lig isimli çevre örgütünün başkanı Heinz Herwig Mascher, “Tesla bile kendisini yasanın üstüne koyamaz ve koymamalı” dedi.

Almanya Çevre Bakanlığı şirkete “riski kendisine ait olmak üzere” saha hazırlıklarına başlama izni vermişti.

 

Önceki İçerikTam elektrikli Partner, Berlingo ve Combo 2021’de sahneye çıkıyor
Sonraki İçerikYeni Isuzu D-Max Türkiye’de satışa çıktı: Fiyatı şaşırttı
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz