Tesla’dan sonra rakibine de para yatırdı

Ticarette ilginç şeyler de oluyor. Bunlardan birini de Suudi Yatırım Fonu gerçekleştirdi. Geçtiğimiz aylarda Tesla’nın yüzde 5’i için para yatıran PIF (Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu) şimdi de Tesla’nın sessiz rakibine 1 milyar dolar yatırdı.

Lucid Air, 2017 yılındaki LAs Vegas CES’te tanıtılmıştı.

Reuters Ajansı’nın haberine göre henüz elektrikli araç üretmemiş olsa da üreteceğini söyleyerek, konsept araç gösteren Licid Motors, PIF’in radarına girdi.

Kaliforniya merkezli elektrikli otomobil üretici adayı Lucid Motors henüz herhangi bir elektrikli otomobil üretmiş değil. Buna rağmen analistler tarafından Tesla’nın en büyük rakiplerinden biri olarak gösteriliyor.

Lucid air konsept aracı CES 2017’de sergiledi

Bu şirketin planları arasında elektrikli premium otomobiller üretmek başta geliyor. Şirket, Lucid Air adını verdiği ve tek şarjla 643 km menzilli elektrikli otomobilini CES 2017 Fuarı’nda konsept araç olarak göstermeyi başarmıştı. Bu hamle sonrasında ise mali  sıkıntılar yüzünden bir türlü üretime başlayamadı.

Lucid Air’i yollara çıkarabilecek mi?

Analistler şirketin el değiştirerek, yoluna devam edeceğini zannederken, Suudi Kamu Yatırım Fonu(PIF), bu firmaya 1 milyar doların üzerinde yatırım yapacağını açıkladı. Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman tarafından yönetilen PIF, bu yeni yatırım ile şirketin ilk elektrikli otomobili Lucid Air’in 2020 yılında piyasaya çıkmasına para yatırmış oldu. Suudi’lerden gelecek para; Arizona’da bir üretim tesisi inşa edilmesi ve otomobil üretimine başlaması için kaynak teşkil edecek.

Tesla’nın da hissesini almıştı

Suudi Arabistan ekonomisini petrole bağımlı olmaktan çıkarma vizyonuyla hareket eden PIF, Japon teknoloji şirketi SoftBank’ın yönettiği Vision Fonu’nun da en büyük yatırımcısı. Yine ek olarak PIF’ın elektrikli otomobil endüstrisine ilgisi olduğu da bir süredir biliniyor.

Mart ayında yüzde 5’e yakın Tesla hissesi satın alan ve Elon Musk’ın şirketinin en büyük hissedarlarından biri durumuna gelen Suudi sermayesi PIF, Tesla’nın hisse senetlerinin serbest bırakılması durumunda tanesini 420 dolardan satın alabileceğini de bildirmişti.

Lucid hisseleri arttı

PIF’ın yatırım için bu şirketi seçtiğini bildirmesinden sonra Lucid Motors’un hisseleri gün içinde yüzde 12’nin üstünde bir artış gösterdi. Üretim planlarını ilk olarak 2018’e, ardından da 2019’a ertelemek zorunda kalan şirketin, bu yatırım ile en geç 2019’da üretime başlayacağı tahmin ediliyor.

Tesla’nın yeni ortağı Suudi Prensin Fonu oldu

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.