TOFAŞ vardiya: 2020 finalinde zirve hesabı

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

2020 yılı pek çok açıdan bitsin istenen bir yıl olarak 10 ayını geride bırakırken, her şeye rağmen otomotiv sektörünün yüzünün güldüğü bir yıl olarak hatırlanacak. Ekim ayında da 90 bin adetin üzerinde satış beklenen Türkiye otomotiv pazarında TOFAŞ; 90 bin adeta yakın 9 aylık satış rakamı ile önde gidiyor. Satışlarının yüzde 95’i yerli olarak Bursa’da üretilen otomotiv devi, üretimde 260 bin adeti zorlayacak tahminlere sahip. 31 Ağustostaki yerli araçları teşvik eden ÖTV artışı rüzgarını da arkasına alan TOFAŞ vardiya artırma hesapları içinde. Bu bir iddia değil; bilgi kaynağımız TOFAŞ ve onun CEO’su Cengiz Eroldu.

Geçtiğimiz hafta Eroldu ile buluştuk. Yeni Fiat Egea ailesi ve aileye yeni katılan Egea Cross modelini ilk kez gördüğümüz Rahmi Koç Müzesi bahçesindeki buluşmada; Eroldu çok önemli bilgiler verdi. Zaten ertesi gün de şirket 9 aylık bilançosunu KAP’a bildirdi.

2020 yılının TOFAŞ cephesinde nasıl bir finale uzanacağına dair öngörülerini dile getiren Eroldu, 2021 yılı beklentilerini de bildirdi. Fiat, Alfa Romeo ve Jeep markalarıyla 9 ayda 90 bin adetlik satış rakamı yakaladıklarını, ekim satışlarıyla bu sayının geride kalacağını ifade eden CEO, yıl sonuna 130-140 bin adetlik satışa kapatma hedefine sahip olduklarını dile getirdi.

  • TOFAŞ, 2020 yılı üretimi 240 bin – 260 bin adet arasında olacak.
  • TOFAŞ 2020 ihracatı 120 bin – 140 bin adet arasında gerçekleşecek.
  • Egea modeli yüzde 15’lik pazar payına ulaştı ama şirket asıl satış atağını hafif ticari araç alanında gerçekleştirdi.

Temmuzdan bu yana 2,5 vardiyalık üretim

Türkiye toplam pazarı için 750 bin – 780 bin adet arasında olacak tahmini TOFAŞ’ın öngörüsü olarak ekim ayı sonunda kayıtlara geçti. Ekim ayında en az 90 bin adet araç satılacağını ifade eden CEO Eroldu, “Gerçekleşen rakamlar, pandamı dönemindeki üretim molalarına rağmen iyi. Son dönemdeki talebi karşılamak için genelde olmasa da bazı bölümlerde adeta üç vardiya gibi çalışıyoruz. Üçüncü vardiyaya geçmedik ama 2,5 vardiya çalışır olduk.” şeklinde açıklık getirdi.

TOFAŞ’ta 3. vardiyaya doğru.

TOFAŞ, son 10 yılda Egea dahil tüm modelleri ve her türlü işleri için 3 milyar dolar (Bugünkü rakamla 25 milyar Türk Lirası) yatırıma imza attı. Eroldu, bu yatırım için “Tofaş olarak son 10 yılda 3 milyar dolar yatırım yaptık. Yani elimizi taşın altına fazlasıyla koymuş bir şirketiz. Bu yatırımların karşılığını alıyoruz. Çok hızlı, önemli ve yetkin bir Ar-Ge’miz var ve bizim başarımızdaki payı çok büyük. Ar-Ge’nin fabrikamızın içerisinde olması bugün dünyadaki OEM’lerde bile çok azdır. Ancak lüks markalarda görülebiliyor.
Piyasadaki başarımızda, ürünlerimize yaptığımız hızlı modifikasyonlar ve pazara
hızlı bir şekilde cevap vermemiz yatıyor.

Ar-Ge’niz yoksa birileri sizin adınıza kararlar veriyor. Biz ar-ge’miz olmasının yararını görüyoruz. Dünyadaki FCA (Fiat – Chrysler) fabrikalarında 200 Türk mühendis görev yapıyor. TOAR-GE’sinde 500 mühendis çalışıyor.

Fiat Egea 2015 yılındaki lansmanından sonra 2016 yılında Türkiye’de satışa çıkmıştı. Şimdi yenilerek, yoluna devam ediyor.

TOFAŞ’ı ikinci vardiyanın üzerinde üretime zorlayan birincil model Egea oldu. Türkiye’de satışa çıktığı 2016’da yüzde 5’lik bir pazar payı ile başlamıştı. Her sene pazar payını artırarak, yüzde 14,6 pazar payına ulaştı.

Egea facelift yatırımına 225 milyon dolarlık bütçe

Egea facelift yatırımının 225 milyon doları bulduğunu belirten Eroldu, 2021 yılına dair öngörülerini de pandiminin bilinmez seyri sakıncasına rağmen anlattı.

2021 yılında büyüme beklentileri olduğunu dile getiren CEO, “2021 için öngörü yapmak halen zor. İhracatta ortalama üzerinde kaybımız oldu. Hazırlığımız 250 binin üzerinde üretim, hedefimiz büyüme” diyor.

Bursalı Egea, Dodge Neon olarak Meksika’ya ihraç ediliyor.
Hibrit Egea olacak mı, Amerikaya’ Cross gidecek mi:
  • 2021 yılında Egea Sedan performansını korur. Hatchback ve Cross ile iki kat satış artırırız.” diyen Eroldu, Egea hibrit çalışması açıklama boyutunda olmadığının altını çizdi.
  • Egea Cross Kuzey Amerika’ya ihraç edilmeyeceğini söyleyen Eroldu, “Dodge markasının çok sayıda SUV aracı var. Egea Cross’a ihtiyacı yok. Oraya sedan modelimiz ihracata devam edecek.
  • Doblo’nun üretim ömrünü bir yıl uzatıldı. Bu dönemi güvenli geçirmek istiyor. Macera yatırımı istenmiyor.
  • Egea Cross modelinin 4×4 versiyonu olmayacak.
Önceki İçerikYeni Fiat Egea Cross: Ailede neler yeni, neler olmayacak
Sonraki İçerikHyundai modelleri büyüyor, marka değeri yükselişte
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz