Tüm markalarıyla 120 bin araç sattı

Tofaş CEO Cengiz Eroldu
VW-Golf-GTI

2017 yılı geride kaldı. Yeni yılın ilk günlerinde bu akam itibariyle yılın genel performansı ODD Gladyatör Ödüle Töreni ile belli olacak. Markalar ne kadar araç sattı, kim yükseldi, kim kaybetti açıklanacak. Yeni yılın ilk günlerinde yılın ilk değerlendirmelerinden biri ise TOFAŞ’tan geldi. Egea ile büyük hamle yapan TOFAŞ, 2017 yılında en büyük Türk otomotiv üreticisi olurken bunun ihracat, istihdam gibi diğer makro verilere nasıl yansıdığı da belli olacak. TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, 2017 yılını değerlendiren ve 2018 yılından beklentilerini anlatan bir açıklama yayınladı.

Kuruluşundan bu yana 5 milyonu bulan üretimini 2017 itibariyle 5.5 milyon adete yükseltti

Otomotivde zorluklara rağmen iyi bir yıl geçirildi

Eroldu, geçtiğimiz yılı yorumlarken, zorluklara dikkat çektikten sonra genel performansın iyi olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi

2017 yılında zorluklara rağmen sektörümüzün istikrarlı bir performans sergilediğini düşünüyorum. Otomotiv pazarı, sektör öngörülerinin ötesinde, bir önceki yılın rakamlarına paralel olarak, 1 milyon bandına yakın bir seviyede kapanıyor. Pazarın eriştiği bu hacmi Türkiye otomotiv sektörünün potansiyelini ortaya koyması açısından önemli buluyorum.

Türkiye’de 1.700.000 bin araç üretildi

Eroldu, 2017 yılında Türkiye otomotiv endüstrisinin üretim rekoru kırdığını açıklayan ilk üst düzey isim oldu. Eroldu, 2017 yılı üretimine dair şu açıklamaları yaptı:

“Otomotiv endüstrimiz de üretim ve ihracatta büyümeye devam etti; 1,7 milyon seviyesinde üretimle tarihinin en yüksek rakamlarına erişildi. İhracatta da paralel şekilde büyüme gözlemleniyor. 2017 yılı için OSD beklentisi 28,5 milyar dolar. Adetsel yoğunluğun yanı sıra; ulaştığı yetkinlik ile Türkiye otomotiv endüstrisi dünya pazarlarında rekabet eden modellere ev sahipliği yapıyor.”

5.500.000 araç üretti, 2.500.000 adetini ihraç etti

2017 yılında kaptanlığını yaptığı TOFAŞ’ın performansını ise CEO Eroldu şu şekilde anlattı:

“Tofaş olarak da 2017 yılında sektörün lider kurumlarından biri olmayı sürdürdük. Üretimde başlangıçtan bugüne 5,5 milyon adede ulaşırken, temmuz ayında 2.5 milyonuncu aracımızı ihraç ettik. İki yıl kadar önce 1 milyar dolar tutarında yatırımla devreye aldığımız Egea Projemizin yurt içi ve yurtdışından aldığı talep ve Doblo ile Fiorino’nun süregelen başarılı performanslarıyla yıl boyunca üretim liderliğimizi devam ettirirken toplam sektör ihracatının yüzde 20’sini gerçekleştirdik.”

 

En çok satan otomobil modeli Egea oldu

Temsil ettiğimiz Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep, Ferrari ve Maserati markalarımız ile iç pazarda yaklaşık 120 bin adet satış gerçekleştirmeyi öngörüyoruz. Fiat markasında Kasım sonu itibarıyla pazar payımızı geçtiğimiz yıla oranla 2 puan arttırmış olmaktan, Fiat Egea’nın bu yılın da en çok tercih edilen otomobili olmayı sürdürmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Önem verdiğimiz bir diğer konu da yerli üretimden satış performansımız: Fiat markasında iç pazardaki satışlarımızın yaklaşık yüzde 90’ı fabrikamızda ürettiğimiz araçlardan oluşuyor ki bu alanda sektörde lider konumdayız.” bilgilerini veren TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, şirketin diğer çalışmaları hakkında da şu verileri iletti:

“Ar-Ge 2017’de de odağımızdaydı.  Patent sayımız son 3 yılda yüzde 400 oranında artış gösterdi. Avrupa Komisyonu çatısı altında yer alan Ortak Araştırma Merkezi’nin sıralamasında, Ar-ge’ye yaptığımız yatırımlarla, 2017 de dahil olmak üzere, üç yıldır üst üste, Türkiye’den ilk sırada yer alan firmayız.

2018: Yine 1 milyon araç mı satılacak?

2017 yılının özetini geçen TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, yeni yıla yönelik beklentilerinde ise küçük bir daralmadan söz ederek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“2018’de pazarda bir miktar gerileme yaşanabilir ancak pazarın artık 950 bin – 1 milyon bandına oturduğuna ve yeni yılda da aşağı yukarı bu seviyeleri koruyacağına inanıyorum. Önümüzdeki yıl, sektör olarak üretim ve ihracatta 2017 yılı sonuçlarına paralel bir performans gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Sonuç olarak, Türkiye otomotiv sanayii 2018‘de de Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmayı sürdürecektir. Tofaş olarak 2018 yılında performansımızı bir önceki yıla göre arttırmayı hedefliyoruz.”

 

2017 yılının başında yapılan öngörülerde üretimin 1.7 milyon adetlere çıkacağı öngörülmüştü. Otoajanda’nın 16 Ocak 2017 tarihli yani yaklaşık 1 yıl önce yayınlanan konuyla ilgili haberi:

http://otoajanda.com/2017-otomobil-satislari/

Önceki İçerikAlbayrak: Bor zengini ülkeyiz, lityum pil için avantajlıyız
Sonraki İçerikÇin için kamyon yaptı, 106 milyon doları cebine koydu
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz