Tofaş’tan 574 milyon TL kâr

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Geçen yıl açıkladığı dev yatırım kararlarıyla dikkat çeken Tofaş’ın 2014 yılı rakamsal performansı belli oldu. Yılı 7 milyar 440 milyon TL’lik satış geliri ile kapatan  Tofaş’ın net kârı, bir yıl öncesine göre yüzde 32 artarak 574 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Tofaş, 2014’te 222 bin 807 adet araçla Türkiye’deki toplam araç üretiminin yüzde 19’una imza attı. Başlıca ihracat pazarlarında yaşanan ekonomik ve siyasi belirsizliklere rağmen, 142 bin 281 adetlik ihracat gerçekleştiren Tofaş, performansıyla 353 milyon dolar dış ticaret fazlası yaratarak, ülke ekonomisine uzun yıllardır süregelen katkısını sürdürdü.

10 yıllık planı netleştirdik

Tofaş, bünyesinde bulunan Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Jeep, Ferrari ve Maserati markalarıyla iç pazarda toplam 92 bin 359 adet araç satışı gerçekleşterek yüzde 12’lik pay elde etti. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu “Tofaş, gerek iç pazardaki daralma, gerekse önemli ihracat pazarlarında yaşanan dalgalanmalara rağmen, 2014 yılında iyi bir performans ortaya koydu. Başladığımız yeni yatırımlarla şirketimizin gelecek 10 yıllık ürün planlarını da netleştirmiş durumdayız. Bu bize, geleceğe çok daha güvenli ve vizyoner bir anlayışla bakabilmemizi sağlıyor” dedi.

Önceki İçerikÖnce çizimle ortaya çıktı
Sonraki İçerik140 beygirlik kırmızı ve siyah
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz