Togg satış tarihi: 2023’te kimler alabilecek?

Mart sonunda satışa çıkacak Togg modellerinin ilk yıl kimlere “nasip” olacağı da tartışma konusu. Bu konuda Togg CEO’su Gürcan Karakaş ile konuştuğumuz konulardan biri oldu. Karakaş, Togg satış tarihi ve siparişlerde önceliklerin kimlere verileceği hakkında bilgileri bizlerle paylaştı.

Karakaş şunları ifade etti:

Togg’a devletin verdiği teşvik belgesindeki bir madde var. Bu maddeye göre kamu Togg marka araçlardan 15 yılda en çok 30 bin adet alabilecek. DMO (Devlet Malzeme Ofisi) kanalıyla yapılacak alımlar ilk yıl 2 bin adeti geçemeyecek. Daha sonra üretim arttıkça kamu alım adetleri de artacak.

2023 yılında üretilip satılacak 20 bin adet Togg C SUV aracın en fazla 2 bin adeti kamuya satılacak. Geri kalan 18 bin adetin bir kısmı Togg kurucu ortağı olan şirketlere (BMC, Turkcell, Zorlu, Anadolu Holding, TOBB) tahsis edilecek. Bu sayı tam olarak belli değil ama 1000’li adetleri geçmesi beklenmiyor. Geri kalan önemli kısım perakende olarak perakende olarak bireysel kullanıcılara satılacak.

Kamunun alacağı araçların büyükelçiliklere ulaştırılması ise Togg aracın tip onayı aldığı ülkelerle sınırlı olacak. Bu nedenle örneğin ABD’ye gitmeyecek. Büyük olasılıkla Avrupa ülkeleri Türkiye büyükelçileri Togg araç kullanacak.

Togg satış tarihi ne zaman? Fiyatı ne olacak?

Fiyatı şubat ayında açıklanması beklenen Togg’un içten yanmalılar da dahil kendi sınıfındaki araçlarla rekabet edecek bir fiyata sahip olacağı belirtiliyor.

Tüm ön siparişler Şubat 2023 itibarıyla alınmaya başlanacak. Siparişler bireysel kullanıcılar öncelikli olmak üzere alınacak ve yıl boyunca teslim edilecek. İlk akıllı cihazın mart sonunda trafiğe çıkmasının ardından, ortalama 18 ay sonra Avrupa pazarına giriş yapılacak.

Araç şubat ayından itibaren halen hazırlıkları süren bir internet istesi üzerinden online sipariş edilebilecek. Deneyim merkezlerinde görülebilecek ve istediğiniz yerden teslim alınabilecek. İsterseniz evinize de teslim edilecek.

Sedan model akıllı cihaz ise 2025 yılının ilk yarısında piyasaya sürülmesi hedefleniyor. Togg’un 2030 sonu itibarıyla 1 milyon üretim hedefi bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.