Togg ne kadar yerli? Fabrikayı gezdik ve otomobili kullandık

Yerli otomobil, Türkiye’nin otomobili, fabrikası var-yok, üretim yurtdışında tartışmalarının ardından Togg CEO’su Gürcan Karakaş; benim de içinde olduğum bir grup gazeteciyi fabrikaya davet etti. Togg ne kadar yerli ve ne zaman satışa çıkacak? gibi soruların yanıtlarını almak için İstanbul Beşiktaş’tan sabah trafiğinde iki saatlik yolculukla Gemlik Togg Kampüsü’ne giriş yaptık.

İlk kahveler içildikten sonra Togg CEO’su Gürcan Karakaş ve üst yönetim ekibi ile buluştuk.
Biraz sonra içeriğini yazacağım sohbetlere geçmeden, aracı ilk kez deneyimlemenin heyecanını yaşadım.

Gemlik Togg Fabrikası giriş bölümü arkamızda.

Bugüne kadar Arjantin’den Çin’e, ABD’den Güney Afrika’ya, Avrupa ülkelerinden Japonya’ya dünyanın dört bir tarafından yeni araçların ilk test sürüşlerine katılmış biri olarak; üzerinde bu kadar tartışmalar kopmuş bir otomobili kullanacak olmanın sessiz telaşını hissettim.

Gemlik fabrikasını gördük ve aracı kullandık! Togg ne kadar yerli?

Öncelikle belirteyim: Fabrika gezimiz ve araç testlerimiz kısıtlılıklarla gerçekleşti. Neydi bunlar derseniz; kendimizin fotoğraf çekmesi yasaktı, ve ses kaydı alamıyorduk. Ayrıca test aracını kullanımımız da 5 dakika ile sınırlıydı. Belirteyim, bazı şirketler üretim fotoğraflarının çekilmesini istemiyorlar. Otomobil şirketleri de seri üretime girmemiş araçlarını test ettirmeyebilirler. İleride daha uzun test sürüşleri için diyoruz.

Togg’un 1 milyon metrekare büyüklüğündeki eski Askeri Veterinerlik Okulu arazisi üzerine Yapı Merkezi şirketine inşa ettirdiği dev tesisin test pistine geçtik.

Bu arada kısa bilgi vereyim, inşaat süresince 9 bin kişi 230 bin metrekare kapalı alanlı önce 100 bin ardından 175 bin adet araç üretim kapasiteli tesisi inşa etti. CEO Gürcan Karakaş, fabrika inşaatının 7 adet 50 katlı gökdelen yapmayla eş değer olduğunu söyledi.

Fabrikada üretilen araçların yerlilik oranı şu an yüzde 51, 2025 yılında batarya fabrikasının da tamamlanmasıyla birlikte bu sayı yüzde 68’e çıkacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.