Toyota Avrupa’da en büyük Japon otomotivci oldu

Avrupa’da her ne kadar Tesla ile Çinli markaların yükselişi öne çıksa da Toyota dikkat çekici bir başarı yakaladı. Japon otomotiv devi Avrupa’da tarihinin en yüksek satış rakamına ulaştı. Tüm zamanların rekoruna imza atan Toyota Avrupa, 2022’ye göre yüzde 9 artışla birlikte 1 milyon 173 bin 419 adet araç satışı gerçekleştirdi. Bu rakam onu Avrupa’daki en büyük Japon otomotiv şirketi durumuna ettirdi.

Toyota marka bazında 2023 yılında, önceki yıla göre yüzde 7 artışla birlikte 1 milyon 99 bin 782 adetlik araç satışı gerçekleştirdi. Markanın en çok tercih edilen modelleri Yaris ve Corolla oldu. C-HR, Aygo X ve RAV4 modelleri de büyümeye destek veren otomobiller olarak sıralandı. Bu modeller, Toyota’nın Avrupa’daki toplam satışlarının yüzde 76’sını temsil etti.

Bununla birlikte markanın hibrit, plug-in hibrit, tam elektrikli araç satışları yüzde 11 artarak 755 bine çıktı. Satışlarının yaklaşık yüzde 70’ini hibrit ve elektrikli otomobiller oluşturdu. Toyota’nın tamamen elektrikli olarak tasarlanan aracı bZ4X, 2023 yılında 19.606 adetlik satışa ulaştı.

Toyota hafif ticarilerde de rekora ulaştı

Hafif ticari araç segmentinde de Toyota marka araç satışlarında artış yaşandı. Toyota, 2023 yılını, 2022’ye göre yüzde 18 artışla birlikte 140 binin üzerinde hafif ticari araç satışıyla tamamladı. Elektrikli versiyonların da yer aldığı PROACE ve PROACE CITY ürünlerinin yanı sıra büyük van’ı PROACE MAX’i tanıtan Toyota, hafif ticari araç segmentindeki iddiasını artırmaya devam ediyor. Aynı zamanda Hilux ürün gamına 48V hibrit versiyonunu da ekleyecek olan Toyota, 2025 yılında Avrupa’da yıllık 180 binin üzerinde hafif ticari araç satışı gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.